آسیب شناسی سرگروه (محصور شدن روابط)

آسیب شناسی سرگروه

آسیب پنجم: محصور شدن روابط

راهکارها:

این آسیب بر اثر عواملی که ذکر شد بوجود می آید اما براحتی می توان از بوقوع پیوستن چنین آسیبی جلوگیری کرد و حتی اگر هم آسیب وارد شد قابلیت درمان آن وجود خواهد داشت. در این قسمت به قسمتی از راهکارهای مناسب پرداخته خواهد شد.

1) تذکر

یکی از راهکارهایی که در اکثر مسائل و مشکلات می تواند مثمر ثمر باشد، تذکر دادن به فرد خاطی می باشد. این تذکرات در ابتدا می بایست متوجه سرگروه باشد. چون وی با رعایت این موضوع می تواند تصورات غلط و اشتباه را نسبت به فعالیت گروهی از بین ببرد.

2) قرار گرفتن سرگروه در یک گروه تربیتی بالاتر

یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای پیشگیری از این آسیب، کاری است که مسئولین پایگاه اعم از مربی یا فرمانده پایگاه می بایست انجام دهند. سرگروه بعد از پذیرش مسئولیت گروه نباید به حال خود رها شود. مسئولین پایگاه می بایست حتماً طوری برنامه ریزی نمایند که خود سرگروه در یک گروه قرار بگیرد. بالاخره سرگروه از لحاظ سن یا تحصیل یا شغل دارای مشترکاتی با سایر فعالان و دوستان قدیمی خویش است و این بهترین فرصت برای استمرار و تعمیق وحدت و دوستیهای قدیمی است. شرح برنامه های این گروه در جای خود ذکر شده است. 

3) برگزاری برنامه های تفریحی ورزشی

برگزاری برنامه های تفریحی و پرنشاط برای سرگروهها و سایر مسئولان پایگاه آثار و برکات فراوانی به دنبال دارد. یکی از برکات آن ایجاد روحیه دوستی و همدلی در بین مسئولین است. فلذا توصیه می شود اگر برای اعضای گروهها در طول سال مثلا چهار نوبت اردو برگزار می شود برای مسئولین حداقل دو اردو برگزار شود. اگر اعضای گروهها در هفته دو مرتبه برنامه های ورزشی دارند برای مسئولین پایگاه حداقل در ماه یک مرتبه برنامه ورزشی برگزار شود. در اینجا یکی از اهداف برگزاری اردو و برنامه های تفریحی برای این عزیزان رفع ذهنیت های غلط، استمرار و تعمیق دوستی ها و… می باشد.

 4) مشارکت خواهی

منظور از مشارکت خواهی این است که از سرگروه خواسته شود در انجام برخی فعالیتها با دوستان قدیمی و سایر مسئولین همراه شود. مثلا اگر در تدارک برگزاری یادواره شهدای پایگاه هستند، به سرگروه هم مسئولیتی واگذار شود تا هم بار سنگین برگزاری مراسم براحتی برداشته شود هم رابطه و دوستی مسئولین پایگاه بیشتر شود.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *