بانوی فداکار(حضرت خدیجه سلام الله علیها)

سلام حالتان خوبه؟
آیا موافقید درس امروز را با یک سؤال شروع کنیم؟
سه تن از شخصیتهای بزرگ تاریخ اسلام را نام ببرید که در ماه مبارک رمضان به سوی خداوند پرکشیدند؟

این بزرگواران وتمامی کسانی که برای رشد دین اسلام زحمت کشیدن تا ما امروز از تعلیمات آن استفاده کنیم وخوشبختی این دنیا وسعادت آخرت را برای خود تضمین کنیم، برگردن ما حق فراوانی دارند.ما در مقابل آن همه فداکاری ها و زحمات بزرگان دین چه کاری می‌توانیم انجام دهیم، همان‌طور که بعضی از شما اشاره کردید راه ساده، تقدیر وتشکر از آنهاست. چگونه می‌توانیم این کار را انجام بدهیم؟

برنامه امروز ما اختصاص به بانوی فداکاری دارد که بعد از قبول اسلام، تمامی ثروتش را برای اسلام خرج کرد و فداکاری‌‌های زیادی از خود نشان داد. یعنی چه شخصیت بزرگواری؟ بله یعنی: همسر پیامبر، حضرت خدیجه (س). راستی شما از حضرت خدیجه (س)، چه می‌دانید؟

یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری از امتیازهای حضرت خدیجه (س) داشته باشید؟ به این خاطره خوب گوش کنید.
ابن عباس می‌گوید: روزی پیامبر خدا (ص) بر روی زمین، چهار خط کشید وگفت: «آیا می‌دانید این چیست؟»

آنهایی که آنجا بودند (مثل شما) نتوانستند حدس بزنند، همگی گفتند: خدا ورسولش داناترند.
بعد پیامبر (ص) فرمودند: بهترین زنان بهشت چهار نفرند….. .

رای اینکه اسم این چهار نفر را به خوبی حفظ کنید، من بعضی از حروف نام آنها را می‌نویسم و سعی کنید نام کامل این بزرگواران را حدس بزنید.

ثروت حضرت خدیجه (س) از همه قریش بیشتر بود، به طوری که اهالی مکه با اموال او تا قبل از ازدواج پیامبر گرامی اسلام (ص) تجارت می‌کردند، ولی حضرت خدیجه (س) بعد از ازدواج با پیامبر اسلام (ص) همه آنها را به پیامبر بخشید، تا از آن برای تقویت پایه‌‌های اسلام استفاده کنند.

همراهی ایشان در محاصره وتحریم اقتصادی مسلمانان، به همراه پیامبر به مدت سه سال 

وقتی حضرت خدیجه (س) از دنیا رفتند، دخترشان حضرت فاطمه (س) چند ساله بودند؟ ده سال. حضرت خدیجه (س) ده سال بعد از مبعوث شدن پیامبر (ص) از دنیا رفتند وپیامبر به خاطر غم واندوه ومصیبتهای فراوان آن سال، آن را (عام الحزن) (سال غم و اندوه) نامیده. پیامبر (ص) حضرت خدیجه (س) را به خاک سپرده وبه خانه برگشت. دختر کوچک ایشان، فاطمه (س) از بابا پرسید: مادرم کجاست؟
پیامبر بغض گلویش را فشرد وپاسخی نداد ولحضه ای سکوت کرد و جبرئیل بر ایشان نازل شد وگفت:
خدا به شما سلام می‌رساند و می‌فرماید: به زهرا بفرما، مادرت در بهشت، در کاخ طلایی که ستونش از یاقوت سرخ است و اطرافش آسیه و مریم هستند می‌باشد.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *