بهترین خواهر( حضرت زینب سلام الله علیها)

یکی از رمز های موفقیت و پیروزی در هر کاری صبر و استقامت می باشد.آدم های موفق همیشه در مقابل سختی ها وگرفتاری‌ها صبر واستقامت داشتند و توانسته اند قله های سعادت را فتح کنند.
خدای خوب و مهربان هم ما را به صبر واستقامت سفارش می‌‌فرماید وکسانی را که صبر می کنند دوست دارد. «والله یحب الصابرین» (آل عمران، آیه 146)


«ان الله مع الصابرین؛ همانا خداوند همراه صابران است». (انفال، آیه 46)
همه امامان وانبیا در مقابل سختیها ومشکلات صبر واستقامت داشتند. خوب بچه ها در کربلا چه کسی به اسوه والگو صبر واستقامت معروف است؟ آفرین حضرت زینب (س) او خواهر امام حسین (ع) بود.
 حضرت زینب (س) در همه شرایط همراه برادرش بود. کربلا یکی از سخت ترین دوران زندگی حضرت زینب (س) بود که با صبر واستقامت در برابر همه سختی‌ها، توانست پیام کربلا را به دنیا برساند ویزیدیان را رسوا کند.
حضرت زینب (س) در تمام دوران زندگی شریفش به مستمندان و فقرا کمک می کردند. روزی فقیری از امام علی (ع) درخواست کمک کرد، امام علی (ع) به خانه رفت و به حضرت زهرا (س) فرمود: آیا غذایی در منزل داریم که به این فقیر بدهیم؟ حضرت زهرا (س) فرمودند: چیزی جز کمی نان که آن هم سهم زینب (س) است نداریم. در این هنگام حضرت زینب (س) به مادرش گفت: نان را به فقیر بدهید من گرسنگی را تحمل می کنم. (خصائص الزینبیه) 

توضیحات:
1. نامگذاری ایشان توسط پیامبر.
2 معلم قرآن: زنان کوفه پس از آگاهی از علم ودانش حضرت زینب (س) از همسرانشان خواستند پیش امیرالمومنین بروند واز ایشان بخواهند که دخترشان حضرت زینب برای زنانشان کلاس تفسیر قرآن برگزار کند. با مشورت حضرت زینب (س) با امام علی (ع) بنا شد هر روز صبح، خانم‌های کوفه به خانه امام علی (ع) بروند و در کلاس قرآن حضرت زینب (س) شرکت کنند. (خصائص الزینبیه، ص 27)
3. همراه همیشگی برادرش امام حسین (ع)
شرایط امام علی (ع) با عبدالله شوهر حضرت زینب (س) برای ازدواج با او:
1. هروقت زینب بخواهد حسین را ببیند اجازه دهد.
2. امام حسین (ع) بخواهد سفر برود و حضرت زینب (س) بخواهد با او برود مخالفت نکند. (ناسخ التواریخ، ص 74)
4. عفت و حیا:
همسایه امیرالمؤمنین (یحیی مازنی) می گوید: مدت زیادی همسایه امیرالمومنین بودم و در طول این مدت نه قامت حضرت زینب (س) را با چشم دیدم و نه صدای او را با گوش شنیدم. (الشمس الطالعه، ص 101)
5. شجاعت:
در کربلا، کوفه، شام. در طول اسارت. (سرگروه محترم اشاره به فرمایشات وکارهای حضرت زینب (س) در کوفه وشام داشته باشد.)
6. احترام امام حسین (ع) به ایشان
هر وقت حضرت زینب (س) به دیدار برادرش امام حسین (ع) می‌‌رفت، امام حسین (ع) به احترام ایشان از جا بلند می‌‌شدند وایشان را در جای خود می‌‌نشاندند، در حالی که امام حسین (ع) دو سال از حضرت زینب (س) بزرگ تر بودند. (فاطمه بهجة قلب ابیها المصطفی، ص 642)

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *