تقلید و تبعیت کورکورانه 4

آسیب ششم: تقلید و تبعیت کورکورانه

راهکارها

ارتباط با سایر مسئولین پایگاه…

یکی از راهکارهایی که می تواند در دفع یا رفع این آسیب موثر واقع گردد، ارتباط ضابطه مند اعضای گروه با سایر مسئولین پایگاه است. این ارتباط را می توان در قالبهای مختلف طراحی کرد. مثلا می توان برای یکی از مسئولین و سرگروه های مسجد، جلسه ای را تعریف کرد که مخاطبانش تمام اعضای مقطع راهنمایی باشند. این ارتباط باعث می شود اعضای گروه غیر از سرگروه خود سایر افراد را نیز ببینند، محاسن آنان را بیابند و حتی در مواردی از آنان الگو بگیرند. استمرار این راهکار باعث می شود گروه به حالت تک قطبی درنیاید.

انتقاد سالم

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود گروه از آسیب تبعیت کورکورانه در امان بماند، ایجاد فضای نقد سالم در میان اعضای گروه است. این راهکار را به شکلهای مختلف اجرا نمود. مثلا می توان یک صندوق انتقادات و پیشنهادات ویژه سرگروهها در دسترس اعضای گروهها قرار داد و به صورت هفتگی نوشته های اعضای گروهها را به سرگروههایشان منتقل کرد. این کار برکات فراوانی دارد که یکی از آنها رفع آسیب مورد نظر است. وقتی به اعضای گروهها این فرصت داده شود که در مورد محاسن و معایب سرگروه خود تفکر کنند و نظر دهند، این عزیزان تصویر صحیح تر و واقعی تری را از سرگروه خود در ذهن می یابند. بدیهی است که قبل از اقدام برای چنین کاری می بایست، «آداب» و «بایدها و نبایدها» نقد صحیح و سالم به اعضای گروه آموزش داده شود. مربی می بایست از سرگروهها بخواهد که برای ترویج و تبلیغ نقد زمانی را در برنامه های گروهی اختصاص دهد، همچنین برای پاسخگویی به انتقادات  و پیشنهادات اعضای گروه زمانی را در نظر بگیرد. عزیزان سرگروه باید بدانند که این آسیب بصورت جدی آنان را تهدید می نماید.

بهتر است انتقاد سالم و سازنده فقط در سطح اعضای گروه  باقی نماند و در میان سرگروهها نیز انجام شود به این منظور مسئولین پایگاه می توانند جلساتی را بصورت ماهانه ترتیب دهند و سرگروهها نظرات خود را نسبت به روند فعالیتهای گروهی بیان نمایند.

تعمیق مبانی تربیت اسلامی

یکی از راهکارهای مهم جهت پیشگیری از همه آسیب های فعالیتهای گروهی تعمیق مبانی تربیت اسلامی است. این کار می تواند در قالبها و برنامه های مختلفی مانند برگزاری کلاسهای تربیتی، برگزاری جلسات هم اندیشی و گفتگو با حضور استاد، انجام تحقیقات علمی در موضوعات تربیتی و…. صورت بگیرد. مسئولین پایگاه می بایست ساز و کاری را برای التزام سرگروهها برای شرکت در این برنامه ها تعریف نمایند. یکی از مباحثی که جزو اهداف تربیت اسلامی محسوب می گردد، این است که هدف از تربیت اتصال و قرب به خداوند است. یعنی هر کس وظیفه تعلیم و تربیت انسان را به عهده می گیرد، می بایست توجه داشته باشد هدف از تربیت این انسان اتصال به خداوند متعال است نه اتصال به خود. سرگروه می بایست بداند و به این مفهوم باور داشته باشد که نباید اعضای گروه را به خود متصل و جذب نماید، بلکه می بایست پلی شود برای رسیدن اعضای گروهش به خداوند.

به همین چند راهکار اکتفا می کنیم. به هر حال این آسیب بسیار خطرناک و مضر است و شما عزیزان باید از اعضای گروهتان مراقبت کنید که به این آفت بزرگ گرفتار نشوند.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *