درس 13 (احکام نگاه کردن‏)

احکام نگاه کردن‏

اگر چشم نداشتيم چه مي‏شد؟ آيا مي‏توانستيم رنگ هاي زيبا را ببينيم؟ آيا مي‏توانستيم، درختان سرسبز، گل هاي رنگارنگ، آبهاي روان، چشمه‏ها، رودخانه‏ها، درياها، دشت ها و کوه ها را تماشا کنيم؟ اگر چشم نداشتيم، حتي پدر و مادر و برادر و خواهرمان را هم نمي‏ديديم. اگر عمو، عمه، دايي و خاله به خانه ما مي‏آمدند، قيافه آنها را نمي‏ديديم. آيا هيچ فکر  کرده‏ ايد که اگر چشم نداشتيم، درس خواندن چقدر براي ما مشکل مي‏شد؟

اين چشم را که اين همه خوب است، چه کسي به ما داده؟ خداي مهربان به ما چشم داده تا با آن کتاب بخوانيم. در کوچه و خيابان راه برويم. به وسيله آن مشق و املا و انشا بنويسيم ولي نوشته ديگران را بدون اجازه نخوانيم. به خانه مردم و يا کيف دوستانمان نگاه نکنيم. با همين چشم‏ها نگاه به ورقه‏هاي امتحاني دوستان نيندازيم. بلکه به کوه و دشت و صحرا و جنگل ها و گل ها تماشا کنيم. پدر و مادر، دوستان و آشنايان، اقوام و خويشان و ديگر مردم را ببينيم و به کساني که مَحْرمِ ما نيستند نگاه نکنيم.

شايد بپرسيد مَحْرَم کيست و چه کساني با ما محرم نيستند. مَحرم و نا مَحرم‏ محرم کسي است که مي‏توانيم به بدن او نگاه کنيم و لازم نيست بدن خود را از او بپوشيم.

 اين افراد بر پسرها مَحْرم هستند:

مادر و مادر بزرگ‏ خواهر دختر خواهر (خواهر زاده) دختر برادر (برادر زاده) عمّه‏ خاله‏

اين افراد بر دخترها مَحْرَم هستند:

 پدر و پدر بزرگ‏ برادر پسر خواهر (خواهر زاده) پسر برادر (برادر زاده) عمو دايي‏

دو مسأله‏

1- دخترخانم‏ها و زن‏ها بايد طوري لباس بپوشند که بدنشان از نگاه مردان و پسرهاي نامحرم پوشيده شود، ولي باز بودن صورت و دست ها تا مچ مانعي ندارد.

2- پسرها و مردان نبايد بدن خود را به بدن دخترها و زن‏ها برسانند، پس دخترها و پسرهاي نامحرم از نظر دين اسلام نبايد با هم دست بدهند.

 پرسش و پاسخ :

 1- اگر چشم نداشتيم، چه مي‏شد؟

 2- افرادي که بر دخترها محرم هستند و همچنين کساني که بر آنها نامحرمند نام ببرد؟

 3- مقدار پوشش بدن براي دخترها چقدر است؟

 4- آيا برادر و خواهر مي‏توانند با هم دست بدهند، چرا؟

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *