درس 15 (کار و تلاش‏)

کار و تلاش‏

نابرده رنج، گنج ميسّر نمي‏شود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد هيچکس با تنبلي و بيکاري به جايي نمي‏رسد. دانشمندان بزرگ و انسان هايي که هميشه نامشان را به نيکي ياد مي‏کنيم، با زحمت و تلاش خود ترقي کرده‏اند. کمي فکر کنيد، اگر همه دست از کار بکشند و بيکار بمانند چه مي‏شود؟ هيچ کس افراد بيکار را دوست ندارد.

وقتي نام جواني را نزد پيامبر اسلامصلي الله عليه وآله مي‏بردند، حضرت مي‏پرسيد: شغل او چيست؟ اگر مي‏گفتند بيکار است مي‏فرمود: از چشم من افتاد، دوست ندارم او راببينم.

 درس خواندن از بهترين کارهاست وقتي کلاس و درس نداريد و در اوقات فراغت بسر مي‏بريد چه مي‏کنيد؟ آيا در مزرعه به بزرگترها کمک مي‏کنيد؟ در کارگاه يا مغازه مشغول کار مي‏شويد؟ يا به کمک بزرگترها در خانه مي‏شتابيد؟ در اسلام، سفارش زيادي به کار و تلاش شده است و حتماً شنيده ‏ايد که پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله روزي دست پينه بسته کارگري را بوسيدند و اين نشان مي‏دهد که پيشوايان و رهبران ديني ما به کار و کارگر ارزش و احترام بسيار قائلند.

کار کردن در اسلام مستحب است و گاهي هم واجب مي‏شود. پس سعي کنيم، هم کار کنيم و هم کار و حرفه‏اي ياد بگيريم. احترام به پدر و مادر بعد از خداي مهربان، شايد هيچ کس به اندازه پدر و مادر، ما را دوست نداشته باشد. و شايد هيچ کس به اندازه پدر و مادر، براي ما زحمت‏ نکشد. دين اسلام، به خاطر زحمت‏ها و دلسوزي‏هاي پدر و مادر، احترام آنان را لازم دانسته و ما را به آن سفارش کرده است.

پيامبر اسلامصلي الله عليه وآله فرمود: «اگر سجده براي غير خدا حرام نبود، دستور مي‏دادم، فرزندان در مقابل پدر و مادر سجده کنند.» و از امام جعفر صادق عليه السلام پرسيدند: «چه کاري بهتر است؟» فرمود: «نماز اوّل وقت و نيکي به پدر و مادر و جهاد در راه خدا.» و در احکام دين آمده است: «هر کاري و هر سخني، اگر بي‏احترامي به پدر و مادر باشد، حرام است.» درس خواندن‏ اين جمله را شايد شنيده باشيد که پيغمبر اسلام صلي الله عليه وآله فرمود: «آموختن علم و دانش بر هر مرد و زن مسلمان واجب است.» دين اسلام به خواندن درس و آموختن دانش اهميّت‏ فراواني داده و وظيفه همه مي‏داند که در اين راه بکوشند. براي همين است که بسياري از مسلمانان براي رسيدن به قلّه‏ هاي بلندِ علم، گام‏هاي بلندي برداشتند و شهرت جهاني پيدا کردند، مانند:

– «جابر بن حيّان» پدرِ علم شيمي، شاگر امام جعفر صادقعليه السلام.

– ابو علي سينا، مهمترين پزشک تاريخ.

– خواجه نصير طوسي، ستاره شناس معروف.

– ابو جعفر طوسي، بزرگترين اسلام شناس.

– بهاء الدين عاملي، معروف به شيخ بهايي، رياضي‏دان، فيزک‏دان و شيمي‏دان و آشناي به بسياري از علوم دين.

 درس خواندن در اسلام:

 گاهي واجب است به مقداري که جامعه اسلامي به آن نياز دارد.

 گاهي مستحب استؤ براي بالا بردن سطح معلومات و آگاهي خودمان يا کمک علمي به ديگران.

گاهي حرام است خواندن کتاب هايي که فکر و اخلاق ما را خراب و فاسد مي‏کند.

و خواندن کتاب هايي که نه سود علمي دارد و نه ضرر اخلاقي، نه واجب است، نه مستحب و نه حرام.

پرسش و پاسخ :

 1- پيامبر خداصلي الله عليه وآله اگر جوان بي‏کاري مي‏ديد چه مي‏فرمود؟

 2- در چه صورتي کار کردن واجب مي‏شود؟

 3- در احکام دين، نسبت به احترام به پدر و مادر چه مي‏خوانيم؟

 4- خواندن چه کتاب هايي حرام است؟

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *