درس 2 (نماز2)

* چرا نماز بخوانيم؟

خداوند نعمت هاي زيادي به انسان ها داده است و هر انساني وظيفه دارد از او تشکر و سپاسگزاري کند. يکي از راههاي تشکّر و بلکه بهترين راه آن خواندن نماز است. نماز، تشکر از خداي مهرباني است که ما را آفريد و به ما گوش و چشم و دهان و دندان و سلامتي داد. کوه ها و دشت ها و جنگل ها و درختان سرسبز و گل هاي رنگارنگ و درياهاي زيبا را براي ما آفريد. خداوند نمازگزاران را دوست دارد و به آنها وعده بهشت داده است. نماز در بين کارهاي واجب اهميّت بسيار بالايي دارد و انسان‏هاي وظيفه‏شناس به نماز خواندن اهمت مي‏دهند و قبل از هر کاري نمازشان را مي‏خوانند و ما نماز مي‏خوانيم تا اظهار کوچکي و بندگي در برابر خدا کنيم.

*چگونه نماز بخوانيم؟

در هر شبانه روز بايد هفده رکعت نماز بخوانيم. اوّل نام هريک از نمازها را با تعداد رکعت هاي آنها ياد مي‏گيريم و سپس مي‏آموزيم که چگونه بايد نماز بخوانيم.

نماز صبح: دو رکعت‏

نماز ظهر: چهار رکعت‏

نماز عصر: چهار رکعت‏

نماز مغرب: سه رکعت‏

نماز عشا: چهار رکعت‏

* چه وقت نماز بخوانيم؟

هريک از نمازهاي شبانه روزي، وقت معيني دارد و ما بايد نمازهايمان را در آن وقت‏ها و زمان‏هاي تعيين شده بخوانيم. اگر در وقت خود نخوانيم و زمان آن بگذرد، گناه کرده‏ايم. وقت نمازهاي شبانه روزي، با طلوع و غروب خورشيد و روشن شدن هوا و تاريک شدن آن تنظيم مي‏شود. نظم دقيق وقت نمازها به ما مي‏آموزد که تمام کارهاي زندگيمان بايد با برنامه و منظّم باشد. اکنون با وقت نمازهاي شبانه روزي، که پنج تا است آشنا مي‏شويم:

نماز صبح‏

وقت نماز صبح، از اذان صبح(1) تا طلوع آفتاب است. پس بايد در اين فرصت نماز صبح را بخوانيم.

نماز ظهر و عصر

وقت نماز ظهر و عصر، از ظهر تا مغرب(2) است. در اين فاصله، بايد اوّل نماز ظهر و سپس نماز عصر را بخوانيم.

نماز مغرب و عشا

از اذان مغرب (که کمي بعد از غروب آفتاب است) تا نصف شب، وقتِ نماز مغرب و عشا است و بايد نماز مغرب قبل از نماز عشا خوانده شود. بهتر است نمازمان را در اوّل وقت بخوانيم و هر چه به اوّل وقت نزديکتر باشد ثواب بيشتري دارد. بايد هميشه مواظب باشيم که وقت نماز نگذرد و اگر فراموش کرديم يا صبح خواب مانديم و نمازمان دير شد، بهتر است همان موقع يا وقتي که مي‏خواهيم نماز بعدي را بخوانيم، آن نماز را نيز بجا آوريم.

پرسش و پاسخ :

1- بهترين راه سپاسگزاري به درگاه خداوند چيست؟

2- در هر شبانه‏روز، چند نوبت بايد نماز بخوانيم؟

3- وقت نمازهاي شبانه‏روزي بر چه اساسي تنظيم مي‏شود؟

4- چه وقت مي‏توانيم نماز صبح را بخوانيم؟

———————————————————————————————————————————————————————————

(1) حدود 5/1 ساعت قبل از طلوع آفتاب وقت اذان صبح است.

(2) حدود 20 تا 25 دقيقه پس از غروب آفتاب که سرخي افق در مشرق از بين مي‏رود وقت اذان مغرب است.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *