درس 4 (لباس نمازگزار)

لباس نمازگزار

پوشش بدنمان در نماز چگونه باشد؟

وقتي که نماز مي‏خوانيم با خداي بزرگ و مهربان سخن مي‏گوييم. پس بايد بدن و لباسمان از آلودگي‏ها (چيزهاي نجس) پاک باشد. و بهتر است در نماز، پاکيزه‏ترين لباس هايمان را بپوشيم و به بدن و لباسمان عطر بزنيم و خود را خوشبو کنيم. دخترها بايد در حال نماز تمام بدنشان را بپوشانند ولي باز بدون صورت، دست ها و پاها (تا مچ) اشکالي ندارد. پس، در وقت نماز بايد لباس پاک بپوشيم و تمام بدنمان هم بايد پاک باشد.

طهارت‏ چه چيزهايي پاک است؟

همه ما تميزي و پاکي را دوست داريم. خداوند نيز انسان‏هاي پاک و تميز را دوست دارد و به ما سفارش کرده است که هميشه بدن، لباس، وسايل زندگي و خانه خود را و حتّي کوچه‏ها و خيابان ها را پاک نهگداريم و طهارت و پاکي نشانه ايمان به خداي بزرگ است. پس انسان هاي با ايمان، هميشه پاکيزه هستند و از چيزهايي که اسلام آنها را آلوده مي‏داند پرهيز مي‏کنند. ما هم براي آنکه بتوانيم به اين سفارش اسلام عمل کنيم بايد بدانيم، چه چيزهايي آلوده (نجس) است و اگر جايي از بدن يا لباس يا وسايل زندگيمان نجس شد، چگونه مي‏توانيم آنها را پاک کنيم. نجاسات‏ چه چيزهايي نجس است؟ در اين جهان بزرگ، چيزهاي پاک بسيار و چيزهاي نجس کم است و دين اسلام، تنها يازده چيز را ناپاک و نجس مي‏داند که در اين کتاب با بعضي از آنها آشنا مي‏شويم و بعضي ديگر را کتاب احکام دوره راهنمايي خواهيم خواند. اين چيزها، نجس و آلوده هستند:

ادرار مدفوع‏ خون‏ سگ‏ خوک‏ حيوان مرده‏ اگر مقداري خون يا ادرار يا مدفوع به بدن يا لباسمان يا فرش و کف خانه يا ديوار و چيزهاي ديگر بريزد، آنها هم نجس مي‏شود. بنابراين، هنگام رفتن به دستشويي بايد مواظب بود که ادرار به بدن و لباس نپاشد و پس از توالت رفتن بايد خودمان را با آب بشوييم تا بدنمان پاک شود و لباسمان نيز نجس نشود و اگر جايي از بدن؛ دست يا صورتمان زخم شد، مواظب باشيم خون، به لباس يا جاي ديگر بدنمان نريزد و دستِ خون‏آلود به آنها نگذاريم که اگر بدن يا لباسمان نجس باشد، ممکن است به خاطر ميکروب ها مريض شويم، به علاوه، نمازمان هم باطل شود. سگ و خوک، دو حيوان نجس هستند و کساني که براي نگهباني از باغ و مزرعه يا گلّه، سگ نگه مي‏دارند، بايد مواظب‏ باشند که دست خيس به بدن اين حيوان نگذارند، چون نجس مي‏شود. از نيم خورده اين دو حيوان، نمي‏شود استفاده کرد. مرده بعضي از حيوانات هم نجس است؛ مانند موش مرده، گربه مرده و گنجشک مرده. اما سوسک مرده، ماهي مرده و پشه مرده نجس نيست و فقط کثيف است. چيزي که نجس است، خوردن و آشاميدن آن حرام است.

پرسش و پاسخ :

1- علاوه بر پاکي لباس، بهتر است براي نماز چه لباسي بپوشيم؟

 2- طهارت و پاکي نشانه چيست؟

 3- اگر دست يا صورتمان زخم شود، بايد چه کنيم؟

 4- نيم خورده کداميک از حيوان ها نجس است.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *