راهکارهای القای غیر مستقیم عبارتند از:

1. داستان:
ارزش‏های دینی را می‏توان در قالب داستان (برای کودکان، قصه‏گویی یا قصه‏ خوانی، و برای نوجوانان، هدیه‏ی کتاب‏های داستان) ارائه کرد. این درسی است که قرآن به ما می‏دهد.
خدای متعالی در قرآن کریم با داستان حضرت موسی و مرد صالح، درس تواضع و بردباری در برابر معلم؛ با داستان اصحاب لوط، درس عفت و پاکدامنی؛ با داستان آدم و حوا، آموزش دوری از شیطان و با قصه حضرت مریم علیهاالسلام، آموزه پاکدامنی و توکل به خدا را به ما ارائه می‏کند.
2. شعر:
استفاده از شعرهای ساده و دور از صناعات پیچیده ‏ی ادبی می‏تواند راهکاری برای القای ارزش‏ های دینی باشد. برای کودکان خردسال می‏توانید شعری را بگویید تا پس از حفظ، آن را زمزمه کند و ارزش‏ها به مرور برایش ملکه شود. سرگروهها درس‏های بسیاری از قبیل اهمیت عبادت، سپاسگزاری به درگاه الهی، ساده‏زیستی، توکل به خدا، کمک به دیگران را می‏توانند در قالب شعر به کودکان بیاموزند (برای استفاده از اشعار مناسب با موضوعات مختلف به سایت عموروحانی http://amoorohani. com مراجعه کنید).
3.شرح حال بزرگان:
برای کودکان، از زندگی بزرگان و اندیشه‏وران اسلامی بگویید تا از زندگی آنان درس بگیرند. از رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت ‏الله امام خامنه‏ای – حفظه الله – بگویید که برای کمک به پدر به جهت ضعف در بینایی، به رغم میل باطنی، قم و تحصیل در آن را رها ساخته، به مشهد عزیمت کرد و خدای بزرگ وی را به جهت توجه به پدر، به اوج عزت و عظمت رسانید.
از سید رضی قدس سره بگویید که جلو قبرستان غیر مسلمانان از اسب پیاده شد و فرمود: در این قبرستان شخصی دفن شده است که معلم غیر مسلمان من بود.
4. فیلم، کارتون و نمایشنامه:
فیلم و کارتون به جهت جذابیت، و نمایشنامه به سبب صحنه‏پردازی‏ها و نورپردازی‏های زیبا، کودکان را جذب می‏کند و سبب تثبیت آموزه‏های دینی و اخلاقی می‏شود.
به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *