راهکارهای برطرف نمودن وابستگی به اعضای گروه

راهکارهای برطرف نمودن وابستگی به اعضای گروه

1)برگزاری جلسات تربیتی

مسئولین مسجد و مربیان وظیفه دارند که جلساتی را بصورت منظم با موضوعات تربیتی جهت مسئولین گروهها برگزار نمایند…

این جلسات می تواند با حضور یکی از اساتید مجرب و متدین امور تربیتی نیز حداقل به صورت ماهیانه برگزار شود. کتاب انتخابی می بایست از کتب موردِتأیید باشد مانند «کتاب تعلیم وتربیت دراسلام» نوشته استاد شهید مرتضی (ره) . این جلسات تربیتی با هر شکلی که برگزار شود، دو اثر خیلی مهم را در بردارد:

الف) تبیین مبانی، اصول و روشهای تربیت اسلامی؛ مثلاً بحث «حدود ارتباط با اعضای گروه» در اینجا تبیین می شود.

ب) تذکر نسبت به پایبندی به همان مبانی، اصول و روشهای تربیت اسلامی؛

2) نظارت بر فعالیتهای سرگروه

یکی از وظایفی که مسئولین مافوق بر عهده دارند، این است که بر فعالیتهای گروهی سرگروه نظارت کنند، اما نظارت نباید به صورتی باشد که فقط از او آمار حضور غیاب نمازجماعت و حضور درجلسات قرآن وتعداد جلسات درسی و ورزش و غیره خواسته شود، بلکه وقتی مسئولین به صورت اجمالی متوجه دلبستگی سرگروه شدند، باید بیشتر به مسائل این گروه توجه کنند، رفتارهای سرگروه با اعضاء را زیر نظر بگیرند و وقتی به غلط بودن ارتباطات سرگروه با اعضاء یقین پیدا کردند، با او صحبت کنند، تذکر بدهند و از او بخواهند که ارتباطش را تصحیح کند، سپس به نحو محسوس تر روابطش را زیر نظر داشته باشند.

3) یاد خدا

یکی از راهکارهای حل این معضل توجه دادن بیشتر سرگروه به مبدأ هستی یعنی خداوند متعال است. هرچه یاد خدا در دل و اعمال او بیشتر شود، دلبستگی ها به عالم ماده و دنیا کمتر خواهد شد و در این بین دلبستگی به اعضای گروه -که یکی از زیرمجموعه های دلبستگی به دنیا است- نیز از میان می رود.

4) غنی سازی اوقات فراغت سرگروه

یکی دیگر از راهکارهای مبارزه با این آسیب غنی سازی اوقات فراغت سرگروه است. حال با انواع و اقسام روشها و شیوه ها این کار را می توان به انجام رساند. برخی افراد را با دادن مسئولیت های بیشتر در مسجد می توان کنترل نمود، بعض دیگر را با تشویق برای پرداختن به استعدادهای ذاتی شان مانند ورزش، فعالیتهای هنری، مداحی و…، بعض دیگر را با تشویق به کسب رتبه های بالای علمی در هر مرکز آموزشی که مشغول هستند، بعض دیگر را تشویق به فعالیتهای پژوهشی و مطالعاتی نمود و… .

این آسیب بسیار خطرناک است و ان شاءالله که هیچکدام از شما عزیزان سرگروه به این آسیب بزرگ گرفتار نخواهید شد.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *