سجده‌های نورانی(امام سجاد علیه السلام)

کاروانی از سوی مدینه به سمت مکه در حال حرکت بود، در این کاروان مرد ناشناسی بود که در تمام طول سفر به مسافران خدمت می‌‌کرد، به تشنگان آب می‌‌رساند، جاماندگان از کاروان را یاری می‌‌کرد و از هیچ محبت و یاری‌ای دریغ نمی‌کرد واهل کاروان با وجود اینکه وی را نمی‌شناختند ولی از وی کار می‌‌کشیدند، ولی وی ناراحت نمی شد که در بین راه مردی به کاروان پیوست و مرد ناشناس را شناخت و رو به کاروان کرد وگفت: آیا شما این مرد ناشناس را می شناسید که این چنین او را به کار می کشید؟ او فرزند پیامبر خداست، او زینت عبادت کنندگان است، او یادگار کربلاست. (داستان راستان، ج1، ص36)

چه‌ها به نظر شما، آن حضرت کدام یک از امامان است؟
 آفرین آن حضرت امام چهارم ما، امام سجاد (ع) هستند.
بچه ها، چرا به امام سجاد، سجاد می‌‌گویند؟ چون امام سجاد (ع) زیاد سجده می کرد به ایشان لقب سجاد داده اند. امام باقر (ع) می فرماید: پدرم هرگز نعمتی از نعمت‌های الهی را یاد نکرده اند، مگر اینکه برای آن سجده نمو ده وشکر نعمت الهی را به جا آورد. (تاریخ پیامبر (ص) واهل بیت (ع) علی بمان ملک احمدی، ج 3)
شعر:
امام چهارم، زین العابدین (ع) / آمد به دنیا، افتخار دین
سید سجاد، آمد خوش آمد / فرزند حسین؛ آمد خوش آمد
عالم هستی، گردیده روشن / بقیه الله، چشم تو روشن
تبریک به شما،‌ای آزادگان / از ولادت، فخر عابدان

حالا بچه ها، چرا به امام سجاد (ع) زین العابدین می گویند؟ زین العابدین یعنی زینت عبادت کنندگان وچون ایشان زیاد عبادت می‌‌کردند، این لقب، به ایشان داده شد.
امام باقر (ع) در حدیثی نورانی می فرماید: پدرم امام سجاد (ع) در هرشبانه روز هزار رکعت نماز می خواند همانند امیرالمومنین (ع). ایشان (امام سجاد (ع)) پانصد درخت خرما در مدینه داشت که نزد هر درختی دو رکعت نماز می‌‌خواند. (ارزش و اهمیت نماز ص47و48 به نقل از خصاص شیخ صدوق)

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *