علل وعوامل غفلت

1.‌ عدم وجود مجالس وعظ و اخلاق:
یکی از علل به‌ وجود آمدن حالت غفلت این است که شرایط موعظه و تذکر برای فرد فراهم نباشد، بخصوص کسانی که مقام ارشاد و موعظه دیگرانند بیشتر در معرض خطرند. سرگروهی را در نظر بگیرید که در هفته حداقل سه نوبت برای اعضای گروهش از فضایل و کمالات انسانی سخن می‌گوید؛…

برای او این خطر وجود دارد که خیال کند خودش دارای این صفات خوب هست؛ در واقع تکرار این گفته‌ها باعث می‌شود که سرگروه خود را بی‌نیاز از شنیدن این مباحث بداند. عارف برجسته ملااحمد نراقی (ره) در کتاب شریف معراج السعاده می‌نویسد: «بعضی از اینها (واعظان) از احوال نفس و صفات آن، و از خوف و رجا و توکل و رضا و صبر و شکر و غیره سخن می‌گویند و چنان می‌پندارند که با گفتن اینها و خواندن خلق به اینها، خود نیز به آنها متصف می‌گردند و حال آنکه در آن صفات از پایه ادنای عامی (پائین‌ترین مراتب اخلاقی) ترقی ننموده اند».
البته همه انسان‌ها نیاز به تذکر و موعظه دارند نه فقط سرگروه و کسانی که مقام ارشاد دیگرانند. در روایتی رسول خدا (ص) فرمود: «اف بر مردی که خود را در هر روز جمعه (هفته‌ای یک روز) برای امر دینش آماده نکند، تا با آن تجدید عهد کند و از دینش سؤال کند». (الکافی/ج1/ص40) اما هر چه مسئولیت انسان بیشتر شود، بیشتر در معرض خطر غفلت قرار دارد.
2.‌ توجه افراطی به اعضای گروه
سرگروه وقتی بیش از اندازه با اعضای گروه خود ارتباط داشته باشد، فکر و ذهنش درگیر مسائل فعالیت‌های گروه و اعضای آن خواهد شد؛ بنابراین وقتی می‌خواهد درس بخواند، بیشتر به فکر درس آنهاست تا درس خودش؛ وقتی می‌خواهد دعا کند بیشتر برای هدایت آنها دعا می‌کند تا برای عاقبت به خیری خودش؛ وقتی می‌خواهد برنامه‌ریزی کند، یاد مشکل خانوادگی یکی از اعضا می‌افتد و مسئله خود را فراموش می‌کند. این شرایط باعث می‌شود سرگروه کمتر در مسائل خودش متمرکز باشد و دچار غفلت گردد.
3.‌ افزایش حجم فعالیت‌ها
گاهی اوقات سرگروه به بهانه اینکه «برنامه‌های گروه، روی زمین می‌ماند» از توجه به امور تحصیلی و معنوی و اجتماعی خویش باز می‌ماند. بهترین و بیشترین وقت خود را صرف برنامه‌های گروه می‌کند. حتی برخی ازسرگروه‌ها پای خود را از حدود کار گروهی فراتر گذاشته‌اند و به سایر بخش‌ها و واحدهای مسجد و پایگاه نیز کمک می‌کنند.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *