فرشته ی زمینی

شناساندن شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها با کمک گرفتن از مسابقه و بازی برای کودکان

2

1. پیامبری که بعد از صد سال زنده شد (عزیر).
2. حیوانی که خدا به او وحی کرده است (زنبور).
3. گل منصوب به حضرت زهرا (س) (یاس).
4. چشمه ای که زیر پای حضرت اسماعیل (ع) جوشید (زمزم).
5. نوعی خواندن قرآن (ترتیل).
6. ماه مهمانی خدا (رمضان).
7. انیس و مونس (یار).
8. نام دیگر کربلا (نینوا).
9. محل شهادت شهید آوینی (فکه).
10. لقب امام رضا (ع) به معنای بسیار مهربان (رئوف).
11. مزرعه آخرت است (دنیا).

دایره ها را به هم وصل کنید:

3

فدک نام باغی است که متعلق به حضرت زهرا (س) است که پیغمبر(ص) آن را به حضرت زهرا (س) بخشیده بود. ولی بعد از رحلت پیامبر (ص)، دشمنان آن باغ را از ایشان گرفتند… .
رمز جدول: حرف اول جواب‌ها را به ترتیب کنار هم قرار دهید.
رمز(عزیزترین فرد).

این جمله را پیامبر(ص) در مورد دختر عزیزش حضرت زهرا (س) فرمودند: «فاطمه عزیزترین فرد نزد من است». (بحار، ج 43، ص 23، ح17)
پیامبر اکرم (ص) هر گاه به مسافرت می رفتند، آخرین کسی که برای خداحافظی نزد او می رفت فاطمه (س) بود و چون از سفر باز می گشت، نخستین کسی که به دیدارش می رفت، حضرت زهرا (س)بود و مدتی طولانی در نزد او می ماند. (فرازی از زندگی حضرت زهرا (س) و زینب کبری (س) ص 13و 14)
آیه نازل شد به همه مؤمنین از زن و مرد دستور داده شده بود که به خاندان و نزدیکان پیامبر (ص) نیکی کنند. کدام آیه؟ (بگو هیچ اجرو پاداشی در برابر ابلاغ رسالتم نمی خواهم، مگر دوست داشتن و نیکی به نزدیکانم…). (سوره هود، آیه 54)
مردم مانده بودند، مودت ودوستی به چه کسانی واجب است و به دستور خدای مهربان باید به چه کسانی محبت کنند. خدمت پیامبر (ص) آمدند و از ایشان سؤال کردند، پیامبر (ص) فرمودند: «علی، فاطمه و فرزندان فاطمه» و این حرف را سه بار تکرار کردند. (تفسیر نمونه، ج 20، ص 410)
یکی از القاب حضرت زهرا (س)، «ام ابیها» می باشد؛ یعنی مادر پدرش. بچه ها یک دختر که نمی تواند مادر پدرش باشد. می دانید چرا به ایشان این لقب را داده اند؟ الان برایتان می گویم. وقتی حضرت محمد (ص) در مکه و مدینه به تبلیغ اسلام و دعوت مردم به خداپرستی می پرداخت، بعضی از مشرکین و آدم بدها به پیامبر (ص) اذیت می کردند؛ به بچه ها یاد می دادند که پیامبر (ص) را با سنگ بزنند، وقتی پیامبر با سر و صورت خاکی و زخمی به خانه برمی گشت، حضرت زهرا (س) با دستان کوچکش سر و صورت خاکی پدر را پاک کرده و او را نوازش می کرد. به خاطر همین، پیامبر (ص) به ایشان لقب ام ابیها را دادند؛ یعنی مادر پدر. (برگرفته از زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س)، ص95)
علت شهادت حضرت زهرا (س):
وقتی حضرت زهرا (س) دید که اکثر مردم بعد از پیامبر(ص) منحرف شدند و از حق پیروی نمی کنند و جانشین پیامبر؛ حضرت علی (ع) را تنها گذاشته اند، برای دفاع از امام زمان (ع) خود، جان مبارکش را فدا کرد و به شهادت رسید.
تسبیحات حضرت زهرا (س) که ثواب هزار رکعت نماز مستحبی را دارد چندتا است؟ بله: 34 مرتبه الله اکبر، 33 مرتبه الحمدلله، 33 مرتبه سبحان الله.(وسایل شیعه، ج6، ص442)
خوشا به حال کسی که بعد از نماز این تسبیحات را بگوید.
شعر:
بانوی با صبر ووفا /فاطمه (س)                     اسوه احسان و عطا / فاطمه (س)
آینه روشن روح القدس / فاطمه (س)             روزنه نور خدا / فاطمه (س)
مایه خوشبختی ما در جهان / فاطمه (س)      شافعه روز جزا / فاطمه (س)
جلوه گر زهد و حیا / فاطمه (س)                   اختر والا و گهربار دین/ فاطمه (س)
چشمه جوشان سخا / فاطمه (س)               ناله و افغان فضای سحر / فاطمه (س)
زمزمه نور و دعا / فاطمه (س)                       گرچه مزارش شده پنهان زما / فاطمه (س)

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *