محیط غالب

محیط غالب

مدرسه، محله، خانواده، اماکن مذهبی، فرهنگی و ورزشی و…

همه این محیط ها که گفته شد مکان و محمل تربیت افراد هستند اما نکته ای که بسیار مهم است و دانستن آن لازم…

معمولا یکی از این مکان ها به محیط غالب برای افراد تبدیل می شود. یعنی چه؟یعنی اعضای گروه ما بیشترین تاثیر تربیتی را از آن محیط دریافت میکند. ممکن است برای فردی، خانواده شخص محیط غالب او شود ، یا محله او محیط غالب فرد شود و… لذا با این مقدمه تلاش شما سرگروه های عزیز می بایست معطوف به آن شود که محیط غالب افراد تشکیلات ایمانی ما.

پایگاه های بسیج و مساجد باشد. و اصلا اگر مسجد و پایگاه نتواند محیط غالب برای افراد شود، نمی توانیم تربیت شخص را به دست بگیریم. حال این سوال برای شما پیش می آیدچگونه محیط غالب شویم؟ باید در جواب آن بگوییم که یکی از راه های آن جدا از آن که باید برنامه ای بسیار مدون و جذاب برای فرد داشته باشید و بتوانید زمان زیادی او را در محیط مسجد و پایگاه نگه دارید، ارتباط با دیگر محیط ها می باشد. ارتباطی که بتوان به آن ها فهماند که محمل و مکان تشکیلات ما محیط غالب و تاثیر گذار برای فرد است نه محیط های دیگر.

حال می توان فهمید که چه اندازه ارتباط با خانواده ها اهمیت دارد.

نکته

قبل از رفتن به سراغ راه های برقراری ارتباط با خانواده باید نکته ای را به شما عزیزان سرگروه یادآوری کنیم.

یک فرد در دوران نوجوانی مشتاق به جذب در گروه همسالان است، یعنی دوست دارد با همسالان خود ارتباط داشته باشد و با آن ها نشست و برخاست کند و در دوران جوانی نیز مشتاق به جذب تشکیلات در کنار همسالان خود است و تمایل دارد در مجموعه ای مسئولیت بگیرد و در آن جا کار کند و توانایی های خود را به ظهور برساند.  وظیفه مهمی که به دوش ما سرگروه ها است این است که برای خانواده ها جا بیندازیم که مسجد و پایگاه های بسیج یک محیط تربیتی و بهترین مکانی است که نوجوان شما می تواند در آن به رشد برسد. به کجا برود بهتر از مسجد که در کنار همسالان خود باشد؟ تشکیلات ایمانی ما می تواند این بستر را به وجود آورند تا نوجوانان به بهترین شکل ممکن کنار یکدیگر جمع و تربیت شوند.

از طرفی دانستن این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که خانواده ها نیز می بایست در فرستادن فرزندان خود به این اماکن(مسجد و پایگاه) می بایست از امنیت و آسودگی خاطر برخوردار باشند و این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که اولیاء نوجوانان نسبت به سرگروه و سائر مسئولان مربوطه ای که قرار است با فرزندشان ارتباط مستقیم داشته باشند، از شناخت و معرفت کافی برخوردار باشند. این حق مسلم خانواده هاست که از سرگروهی که اختلاف نسبتا زیادی هم با فرزندشان دارد شناخت و آگاهی خوبی داشته باشند ، در این راستا سعی کنید در آشنا نمودن خانواده ها با خودتان تلاش نمایید تا شما را بیشتر بشناسند، شغل شما، میزان تحصیلات شما، خانواده شما و… حتی آراستگی و پوشش ظاهری شما. برنامه ها و محتوای جلساتی را که با نوجوانان برگزار می کنید برای خانواده ها بسیار مهم است.

حال که متوجه شدید ارتباط با خانواده چه اهمیت فوق العاده ای دارد، قسمت بعدی مهارتی را مطالعه نمایید تا راه های ارتباط با خانواده را هم دریابید.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *