مدرسه بهترین مکان جذب

اولین مکانی که به جهت جذب تربیتی به ذهن ما می رسد مدرسه است. آری مدرسه. مکانی که پتانسیل فوق العاده ای به جهت جذب افراد دارد. مقاطع مختلف به تفکیک حضور دارند و نظم و انسجام خاصی در آن حاکم است.

بعضی از سرگروه ها و مسئولان مجموعه های تربیتی، مدرسه را مکان خوبی نمی دانند زیرا روش های ورود به آن و جذب را نمی دانند. چندین راه برای جذب از مدرسه وجود دارد. قبل از گفتن این روش ها باید نکته ای را متذکر شویم.

این را بدانید و به خاطر بسپارید که همه امور و کارهای یک مدرسه به دست مدیر آن است و باید حتما رابطه خوبی با مدیر مدرسه داشته باشید. اگر مدیر مدرسه با شما هماهنگ باشد به راحتی می توانید برنامه های خود را در مدرسه پیاده نمایید. این نکته را نیز به خاطر بسپارید که در امور مدرسه و ساعات کلاس ها اختلال ایجاد نکنید مگر آن که خود مدیر این فرصت را در اختیار شما بگذارد. برویم سراغ روش های جذب از مدرسه:

  1. برگزاری برنامه های عمومی

بعد از هماهنگی با مدیر مدرسه، تقویمی جلوی خود بگذارید، مناسبت های ملی و مذهبی را در نظر بگیرید و دور آن ها خطی بکشید. حال برنامه ای برای این مناسبت ها بنویسید. به عنوان مثال در ایام محرم هیات عزاداری، در ایام اعیاد مذهبی جشن های مولودی خوانی و…

در هنگام تاریخ مورد نظر یک زنگ تفریح از مدیر وقت بگیرید و برنامه ای مختصر ، خواندن قرآن ، سخنرانی چند دقیقه ای و مداحی کوتاه برگزار نمایید. بعد از چند مراسم متوجه خواهید شد که افراد حاضر در مدرسه و نوجوانان با شما انس گرفته اند و دیگر چهره شما برای آنان آشنا و شناخته شده است. این برنامه همان طور که گفته شد مختص جذب عمومی می باشد و برای جذب تخصصی از مدرسه برنامه قدری متفاوت است.

  1. برگزاری مسابقات

در برنامه ای که طراحی می کنید می توانید مسابقات مختلف ورزشی و علمی و تحقیقاتی را نیز بگنجانید. مسابقات مختلف ورزشی(فوتبال ، والیبال ، بدمینتون و…) و یا مسابقات علمی مانند پرواز تخم مرغ و پل ماکارونی و… یا مسابقاتی از قبیل داستان نویسی و نقاشی و شعار نویسی که شور و نشاط خاصی را به مدارس می بخشد و مدیر مدرسه نیز با روی باز از آن استقبال خواهد کرد. دقت داشته باشید که این برنامه ها به صورت مسابقه ای و گروه بندی شده صورت بگیرد تا شور و نشاط آن از بین نرود. 

  1. پخش دعوتنامه

بعد از برگزاری چنین برنامه هایی در مدارس و شناخت کامل افراد از شما، حال نوبت به قدم بعدی می رسد. در مسابقات مکتوب نام و نام خانوادگی و شماره تلفن از آن ها بخواهید تا بعد از اتمام مسابقه آن ها را به مسجد دعوت کنید یا می توانید از آن ها بخواهید تا جواب مسابقه را به مسجد آورده و به فرد مورد نظری که قرار است سرگروه آنان باشد تحویل دهند.

اما بعد از برگزاری مسابقات ورزشی و علمی و برنامه های عمومی دعوتنامه ای طراحی کرده و با هماهنگی مدیر مدرسه آن ها را بین افراد پخش می کنید و آن ها را در تاریخی معین به مسجد دعوت کنید و با سرگروهشان آشنا سازید، می توان گفت عملیات جذب به پایان رسیده و دیگر بستگی به هنر سرگروه دارد که چگونه در مسجد کار را ادامه دهد.

  1. اردوی جذب

در فصل قبل که راجع به اردومباحثی مطرح گردید، در مورد اردوی جذب نیز بحث کرده ایم و انواع و اقسام آن را گفته ایم. حال باید بدانید که یکی از روش های جذب چه از مدرسه که مکان جذب ماست و چه از مکان های دیگر، اردو می باشد. فرم رضایت والدین برای اردو را در بین صفوف مدرسه پخش کنید و یک اردوی کوتاه مدت یک روزه برای آن ها برگزار کنید و مقدمات ارتباط را برای سرگروه بچینید ، به این صورت جمعیت عظیمی را به سمت مسجد روانه کرده اید.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *