راستگویی و امانت داری

عبدالرحمن می گوید: وقتی که پدرم مرد، در مدینه ما چیزی نداشتیم، یکی از دوستان پدرم مقداری پول به من قرض داد من تجارت کردم واز راه کسب، به تدریج توانستم قرضم را بدهم. کم کم سرمایه ای به دست آوردم وتوانستم به مکه بروم. در مدینه خدمت امام صادق (ع) رسیدم. امام صادق (ع) پرسید: حال پدرت چطور است؟ گفتم: انا لله وانا الیه راجعون، پدرم مرد…

فرمود: تو چه کار می کنی و چگونه به اینجا آمدی؟ قضیه را برای ایشان نقل کردم، که پولی قرض گرفتم و کاسبی کردم. تا امام صادق (ع) قضیه را شنید، فرمود: با پول مردم چه کردی؟ گفتم یابن رسول الله، قرض و امانت مردم را داده و بعد به خدمت شما رسیدم. حضرت امام صادق (ع) خیلی خوشحال شد و فرمود دو چیز را خیلی رعایت کنید.1. راستگویی 2. امانتداری
امام صادق (ع) به عبدالرحمن فرمود: علیک بصدق الحدیث واداء الامانه (وسایل الشیعه، ج 13، ص219)
خداوند هم در قرآن می‌‌فرماید: یا ایها الذین امنوا لاتخونوا الله والرسول وتخونوا امانتکم وانتم تعلمون (انفال، 27)
یکی از صفات خوب پیامبر (ص) حتی قبل از به پیامبری رسیدنش، امانتداری ایشان بود که معروف به محمد امین بود. بچه های خوب ما هم باید امانتدار خوبی باشیم، اگر کتاب، دفتر یا هر وسیله دیگری را از دوستانمان امانت گرفتیم، در نگهداری و پس دادن آن کوشا باشیم.
پیامبر (ص) به همراه سربازانش برای فتح قلعه خیبر روانه شدند، مسلمانان مدتی در بیابان‌های اطراف خیبر ماندند ونتوانستند قلعه های خیبر را فتح کنند، به همین دلیل از نظر غذایی در فشار سختی قرار گرفتند و بر اثر شدت گرسنگی از گوشت حیوانات مکروه، مانند قاطر و اسب استفاده می کردند.
در این شرایط ، چوپانی که گوسفندان یهودیان را می چراند ، به حضور پیامبر (ص) رسید و مسلمان شد و سپس گفت: این گوسفندان همه مال یهودیان است من آنها را به شما می دهم.
پیامبر (ص) با کمال صراحت در پاسخ او گفت:این گوسفندان نزد تو امانت هستند ودر آیین ما خیانت به امانت جایز نیست، برتو لازم است که همه گوسفندان را به در قلعه ببری وبه صاحبانش برگردانی.
او فرمان پیامبر (ص)  را اطاعت کرد وگوسفندان را به صاحبانش رساند وبه جبهه مسلمانان بازگشت. (یکصد موضوع پانصد داستان /سیره ابن هشام، ج 3، ص344) (اسلام و همزیستی مسالمت آمیز، ص104)

امام علی (ع) می فرماید:
امانتداری سبب روزی وخیانت سبب فقر می شود. (میزان الحکمه، ج1، ص78)
به راستی خداوند کار کننده امانتدار را دوست دارد. (کافی، ج5، ص113)

ضرب المثل:
 امانت‌دار شریک مال دیگران است.
تکلیف: پیامبر (ص) دو امانت در میان مسلمانان به ودیعه گذاشته است، آن دو امانت چیست؟ در مورد آن دو امانت مطالبی را جمع آوری کنید و برای جلسه بعد با خود بیاورید.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *