موضوع: توصیه های مقام معظم رهبری (حفظه الله)

معلّم، يعنى آن كسى كه مى‏تواند خصوصيّات اخلاقى خوب را در بچه پرورش دهد، معلومات خوب را به كودك‏ بياموزد، فكر كردن را به كودك‏ بياموزد، استقلال رأى را به كودك‏ بياموزد، ايستادگى در مقابل باطل و مجاهدت در راه حق را به كودك‏ تعليم دهد.


عزيزان من؛ معلّمان عزيز! در سر كلاس، نه فقط درسى كه شما مى‏دهيد؛ بلكه نگاهى كه مى‏افكنيد، اشاره‏اى كه مى‏كنيد، لبخندى كه مى‏زنيد، اخمى كه به رو مى‏آوريد، حركتى كه انجام مى‏دهيد و لباسى كه مى‏پوشيد، بر روى دانش‏آموز اثر مى‏گذارد.
ما در مراجعه به خود اگر، عميق‏ترين احساسات و عواطف و حالاتمان را ريشه‏يابى كنيم، در انتهاى خط، يك معلّم را مشاهده مى‏كنيم. معلّم است كه ما را مى‏تواند شجاع يا جبان (ترسو)، بخشنده يا بخيل، فداكار يا خودپرست، اهل علم و طالب علم و فهم و فرهنگ، يا منجمد و بسته و پايبند به تفكّرات جامد بار بياورد. معلّم است كه مى‏تواند ما را متديّن، باتقوا، پاك‏دامن، يا خداى ناكرده بى‏بندوبار بار بياورد. معلّم چنين نقشى دارد. اين ارزش معلّم است؛ اين تأثير معلّم است؛ اين گره‏گشايى معلّم در مسائل عمده زندگى ما و نسل آينده ما و جامعه ما و كودكان ما و تاريخ آينده ماست.
(بیانات امام خامنه ای (حفظه الله) در ديدار جمع كثيرى از كارگران و معلّمان، به مناسبت روز كارگر و هفته‏ى معلم، سال‏1378)

تشكيل هويت نسل جديد به دست معلّم است؛ يعنى حتّى نقشى پُررنگ‏تر از نقش خانواده و پدر و مادر. فرمايش آقا معلّم يا خانم معلّم براى بچه وحى مُنزل است؛ به خانه مى‏آيد، كارى را انجام مى‏دهد يا كارى را انجام نمى‏دهد، يا ساعتى مى‏خوابد يا ساعتى ورزش مى‏كند، يا كار ديگرى مى‏كند؛ چون اينها را معلّم گفته.
پدر و مادر كه بارها اين حرف‌ها را مى‏گويند، تأثير ندارد، اما حرف معلّم تأثير دارد. در اكثر موارد حرف معلّم بر حرف پدر و مادر در ذهن كودك‏ و نوجوان ترجيح پيدا مى‏كند. اين است نقش معلّم.
(بیانات امام خامنه ای (حفظه الله) در ديدار فرهنگيان و معلّمان كرمان، سال‏1384

توصيه‏ى من به همه شما معلّمان عزيز، به معلّمان سراسر كشور اين است كه اين نقش عظيم را در خود باور كنيد؛ بدانيد كه داريد چه نقش عظيمى را براى آينده كشور ايفا مى‏كنيد.
كشور ما در طول چند قرن دچار خسارت هاى سنگين، دچار عقب‏افتادگى‏هاى بزرگ، دچار غفلت‌هاى غير قابل جبران بوده است؛ و اين وضعى است كه ما امروز مشاهده مى‏كنيم. با پيدايش انقلاب اسلامى، با اين حركت نوين، اين كشور بايد آن راهى را برود كه شايسته اين ملت است، شايسته اين ميراث است، شايسته داعيه مسلمانى است؛ اين احتياج دارد به يك تحرك عظيم.
معلّمين عزيز توجه بكنند كه ما براى فرداى اين كشور چه جور انسانى نياز داريم؟ زن و مرد ما براى ساختن مطلوب اين كشور، بايد چه خصوصياتى داشته باشند؟ اين به دست شماست. اين نوجوان يا كودكى كه در مقابل شما در كلاس درس نشسته است، در اختيار شماست.
شما با سخن خود، با منش خود، با رفتار خود، مى‏توانيد به او اعتماد به نفس بدهيد؛ مى‏توانيد به او اميد بدهيد؛ مى‏توانيد او را روانه ميدان هاى عمل كنيد؛ مى‏توانيد به او روح ديانت را آن‏چنان كه شايسته‏ اوست، تزريق كنيد؛ مى‏توانيد از او انسانى زيرك، پرتلاش، اجتماعى، علاقه‏مند به مصالح جمع و جامعه بسازيد و به وجود بياوريد؛ مى‏توانيد روح ابتكار را در او زنده كنيد. معلّم فرزانه ما مى‏تواند در همان محدوده كلاس درس خود، اين كارها را انجام دهد.
(بیانات امام خامنه ای (دامت برکاته) در ديدار گروه كثيرى از معلّمان سراسر كشور، سال‏1389)

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *