برکه بهشتی( غدیر خم)

بچه‌های گلم سلام

امروز می خواهم برای شما از یک گردهمایی بزرگ صحبت کنم.

گردهمایی‌ای که صدو بیست هزار نفر در آن جمع شده بودند و سه روز تمام طول کشید…

اما به‌جای سالن همایش، این گردهمایی کنار یک برکه بود، زیر آفتاب سوزان! مردم منتظر بودند. تا پیام بسیار مهم این همایش توسط مسئول و مدیر همایش خوانده و اجرا شود. پیام این همایش از طرف خدا بود و مدیر و مسئول آن پیامبر بود. خداوند پیام داده بود که‌ای رسول خدا آنچه را که به تو نازل کردیم به مردم برسان، اگر تخلف بکنی، رسالتت را کامل نکردی.
پیام خداوند این بود که پیامبر دست علی (ع) را گرفته و بالا برده و بگوید: من کنت مولاه فهذا علی مولاه. هرکه من مولای اویم این علی مولای اوست.
پیامبر پیام همایش را به مردم رساند. همه شنیدند و لبیک گفتند و آن را تأیید کردند. و اینجا بود که خدا از دین اسلام راضی شد؛ چراکه دین اسلام کامل شد و نعمت خداوند بر مردم تمام شد. (الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً». (مائده 3)) سرگروه محترم روی تخته یک خورشید بکشد و از بچه‌ها در مورد فضیلت روز غدیر سؤال کند و کلمات خوب بچه‌ها را دور خورشید بنویسد و در آخر با نوشتن این کلمات دور خورشید بحث را کامل کند.

 بعضی از اعمال عید غدیر:

-   عقد اخوت (برادر شدن):
روز ولایت، روز برادرى است و روز برادرى، روز ولایت است، این دو از همدیگر جدا نمی‌شوند. اهل ایمان برادران یکدیگرند: «انما المؤمنون إخوه (حجرات/10)»، به همین دلیل عقد برادرى یکى از آداب روز غدیر است.
– پوشیدن لباس پاکیزه و نو:
امام صادق (ع) فرمود: در روز غدیر لازم است مؤمن پاکیزه‏ترین و فاخرترین لباس خود را بپوشد، این عمل را از مستحبات تأکید شده غدیر مى‌‏شمارند.
– تبریک و تهنیت: از برجسته‌‏ترین آداب هر عیدى است، در اسلام نیز سنت تبریک و تهنیت در عید غدیر جایگاهى ویژه یافته است.
–  تبسم:
امام رضا (ع) فرمود: روز غدیر روز تبسم به روى مؤمنان است، کسى که در این روز به روى برادر مؤمنش تبسم کند، خداوند، در روز قیامت، نظر رحمت به او مى‏‌افکند، هزار حاجتش را برآورده ساخته و قصرى از در سفید برایش بنا مى‏‌کند و صورتش را زیبا مى‏‌سازد.
– جشن گرفتن: یکی از بهترین کارهای که باید در این روز انجام بگیرد گرفتن جشن و شادی است.

– حمد کردن:
پیامبر (ص) فرمود: یکى از سنت‌ها این است که مؤمن، در روز غدیر صد بار بگوید: «الحمدلله خدا با ولایت امیرالمؤمنین علی (ع) دین را کامل کرد ونعمت را تمام کرد.
– دید و بازدید: در این روز باید به دیدن آشنایان رفت، مخصوصاً به دیدن سادات. امام رضا (ع) فرمود: «کسى که در روز غدیر به دیدار مؤمنى برود خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد و قبرش را وسیع مى‏سازد، هر روز هفتاد هزار فرشته قبرش را زیارت کرده، به او بشارت بهشت مى‏دهند.
– روزه:
امام على (ع) فرمود: اگر بنده مخلصى در روزه گرفتن این روز اخلاص داشته باشد، همه روزهاى دنیا توان برابرى با آن را ندارد؛ به عبارت دیگر، اگر کسى تمام روزهاى دنیا زنده باشد و همه را روزه‌‏دار سپرى کند، ثوابش کمتر از ثواب روزه این روز خواهد بود، با این وجود روزه روز غدیرخم نزد خداوند در هر سال برابر با صد حج و صد عمره مقبول است.
– افطارى دادن:
در میان اعمال روز غدیر افطارى دادن به مؤمن جایگاهى والا دارد. بر اساس روایات در این عمل فضیلتى بزرگ نهفته است.
– زیارت: یکى از اعمال روز غدیر زیارت امیرمؤمنان على (ع) است
– زینت دادن:
امام رضا (ع) فرمود: روز غدیر روز زینت است، کسى که براى روز غدیر زینت کند خداوند همه گناهان کوچک و بزرگش را آمرزیده، فرشتگانى به سویش مى‏‌فرستد تا حسنات او را بنویسند و تا عید غدیر سال بعد بر درجات او بیفزایند.
– صدقه دادن:
روز غدیر یکى از مستحبات تأکید شده، صدقه دادن است. امام على (ع) فرمود: فضیلت یک درهم که در روز غدیر داده شود، با فضیلت دویست هزار درهم برابر است.
– صلوات فرستادن:
امام صادق (ع) فرمود: در روز غدیر، بر محمد و اهل بیتش صلوات بسیار مى‏‌فرستی.
– طعام دادن:
امام رضا (ع) در فضیلت این عمل فرمود: کسى که مؤمنى را در روز غدیر غذا دهد، مانند فردى است که تمام پیامبران و صدیقین را غذا داده است.
– عبادت: امام رضا (ع) فرمود: غدیر روزى است که خداوند بر مال کسى که در آن عبادت کند، مى‏‌افزاید.
– عطر زدن: بر اساس برخى از روایات امام صادق (ع) مؤمنان را به استعمال عطر در روز غدیر سفارش کرده است.
– دست دادن: امام على (ع) فرمود: وقتى در روز غدیر یکدیگر را ملاقات کردید، به هم دست بدهید و سلام کنید.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *