مردان نبرد

امام خامنه‌ای (دام ظله): ببینید اهمیت کار علمی چقدر است،  اگر ما برای یک کشور عزت، آبرو ، رفاه و… بخواهیم، باید از طریق علم وارد شویم.

(بیانات در دیدار نخبگان علمی کشور 19/7/1378)

شهید چمران:
– رتبه اول دانشکده فنی در رشته مهندسی برق را کسب کرد، مدرک فوق لیسانس و دکترا در رشته فیزیک پلاسما را از آمریکا گرفت، به او پیشنهاد شد که در آمریکا بماند و درمقطع پروفسوری ادامه تحصیل داده و در ناسا، سازمان هوا فضای آمریکا فعالیت کند…
شهید چمران اگر در آمریکا می‌ماند همه چیز داشت، ثروت، شهرت، مقام و… اما همه اینها را رها کرد و به لبنان رفت و با شروع انقلاب اسلامی به میهن عزیزمان ایران بازگشت تا با تمام توان در خدمت کشورش باشد، با حمله صدام به ایران، چمران با اینکه وزیر دفاع بود، اما همیشه در خط مقدم، به همراه رزمندگان اسلام مشغول دفاع از کشور اسلامی بود. (برگرفته از خاطرات شهید چمران)
سوال: چمران هم ثروت داشت، هم مقام داشت، هم شهرت داشت و هم…، پس چرا به ایران آمد به جبهه رفت و شهید شد؟
امام صادق (ع) می‌فرماید: هرکس برای خدا دانش بیاموزد و به آن عمل کند و به دیگران آموزش دهد، در آسمان‌ها به بزرگی یاد می‌شود و می‌گویند، برای خدا آموخت و برای خدا عمل کرد و برای خدا آموزش داد. (کافی ج1ص35)

شهدا به دنبال کسب رضایت خداوند بودند، به دنبال دوستی با خدا بودند، به خاطر همین اگر رضایت خدا را در درس خواندن می‌دیدند، خوب درس می‌خواندند. چون می‌دانستند که با خوب درس خواندن، می‌توانند بزرگ‌‌ترین خدمت را به کشور اسلامی بکنند.
قال علی (علیه السلام): لا کنزَ انفعُ من العلمِ؛ هیچ گنجی مفید‌تر از علم نیست. (کافی ج8 ص19)

هل یَستوی الذین یَعلَمونَ والذَین لا یَعلَمون؛ آیا کسانی که عالم هستند با کسانی که علم ندارند برابرند؟ (سوره زمر آیه9)
ما باید راه شهداي خودمان را ادامه بدهیم  و با اهمیت دادن به درس‌خواندنمان، باعث افتخار کشورمان باشیم.
شهید صیاد شیرازی قبل از انقلاب برای گذراندن یک دوره تخصصی به آمریکا رفته بود. دوره کلاً به زبان انگلیسی برگزار می‌شد، از همه کشورها آمده بودند، چند دانشجوی آمریکایی هم بودند. آخر دوره اساتید نمرات را بررسی کردند و شهید صیاد شیرازی نفر اول دوره معرفی شد. این قضیه باعث ناراحتی دانشجویان آمریکایی شد. البته دانشجویان ایرانی خیلی خوشحال بودند، چون یک ایرانی نفر اول شده بود. (خاطرات شهید صیاد شیرازی)
شعر:
شهیدم من شهیدم من     به کام خود رسیدم من
شدم من گر به خون غلطان   مخور غم مادر نالان
گلستان می‌شود ایران     از این گل‌ها که شد پرپر

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *