نماز یا مسابقه

در دروان جوانی که به ورزش کُشتی می‌رفت، روزی برای برگزاری مسابقات، به اتفاق هم به سالن رفتیم، مسابقات فینال بود. در میان جمعیت به تماشا نشسته بودم وچند نفر از رقیبان باهم مبارزه می‌کردند.

نوبت به عباس رسید…

چند بار نام او را برای مبارزه خوانند، اما او حاضر نشد. تا اینکه دست رقیب او را به عنوان برنده مسابقه بالا بردند. نگران شدم و به خود می‌گفتم: یعنی عباس کجا رفته است؟ در جست و جوی او بودم که نگاهم به او افتاد که از درب سالن وارد می‌شد جلوتر رفتم و گفتم…کجا بودی؟ اسمت را خواند، نبودی؟ گفت: وقت نماز بود. نماز از هر کاری برایم مهمتر است. رفته بودم نماز جماعت. شهید عباس حاجی زاده از همان سنین کودکی به نماز اول وقت اهمیت می‌داد و فضیلت نماز اول وقت را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کرد، او بعد‌ها در عملیات بدر به شهادت رسید. (ستارگان خاکی ص 219)

هر چیزی علامت و نشانه ای دارد مثلاً علامت و نشانه مرغوب بودن کالا یعنی خوب و سالم بودن کالا علامت استاندارد است یا مثلاً خوب وسالم و بهداشتی بودن مواد غذایی داشتن نشانه وشماره پروانه بهداشت است.
حالا کی می‌تونه بگه علامت ونشانه ایمان چیه؟
1- شهری که امام علی در آن مدفون است؟ (نجف)
2- شهری که خانه خدا در آن قرار دارد؟ (مکه)
3- پیامبری که نه پدر داشت نه مادر؟ (آدم)
4- لباس جنگی؟ (زره)
خوب حالا حروف اول جوابها را به ترتیب کنار هم بچینید تا رمز و جواب سؤال پیدا شود.
بله رمز جدول نماز است.
روایت :
عَلَم الایمان الصلاه علامت و نشانه ایمان، نماز است. (شهاب الاخبار ص 59)
عَلَم الاسلام الصلاه؛ نماز پرچم اسلام است. (کنزالعمال ج7 ح 1887)
تا حالا دقت کرده‌اید وقتی فرد یا گروهی پس از مدت‌ها تلاش وکوشش، موفق به فتح یک قله یا کوه مرتفع می‌شوند، پرچم کشورشان را در قسمت مرتفع آن نصب می‌کنند.

می‌دانید علت این کار چیست؟
چون پرچم نماد و نشانه‌ای است از حضور فلان گروه یا فلان شخص از کشوری که به این افتخار دست یافته است و حال این افتخار را به رخ همه می‌کشد و به آن افتخار می‌کند.
بنابراین ما که مسلمانیم، هر جا که هستیم و می‌رویم، باید پرچم مسلمانی و نماد و علامت ایمان خود را برافرازیم.
در ورزشگاه، هنگام مسافرت، در مدرسه، مهمانی و اردو و مانند آن، نه تنها این نشانه و علامت را نصب و به آن افتخار می‌کنیم؛ بلکه به بسیاری هم یاد می‌دهیم که به موقع و سر وقت با خدا، هم صحبت شوند.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *