پیامبر مهربانی

با این حروف چند کلمه می توان ساخت؟ م ح م د
بچه‌ها عزیز، من چندتا سؤال می‌پرسم شما با استفاده از این حروف جواب بدهید.


1- يكي از حروف مقطعه قرآن را نام ببريد كه در آ‎غاز هفت سوره آمده است؟ ح م
2- اولین سوره قرآن؟  ح م د
3- بالا آمدن آب دریا وکشیدن بعضی از حروف در کلمات عربی؟ م د
4- کشیدن نفس به داخل شش‌ها را می‌گویند؟ د م
5- نام پیامبراسلام؟ م ح م د
 خوب بچه‌های عزیز، حالا چندکلمه مرتبط با پیامبرکه با این حروف شروع می‌شود را نام ببرید؟
م مثل معراج. یکى از حوادث زندگانى حضرت محمد (ص) مسئله معراج می‌باشد. سفر شبانه و عروج آسمانى به جهت نشان دادن بخشى از آیات عظمت الهی، به پیامبر (ص) انجام گرفته و با توجه به شایستگی‌هاى ایشان براى این سفر، از سوى حق‌تعالی، از مکه معظمه به مسجد‌الاقصى و از آنجا به آسمان‌ها، انتخاب شدند.
«سبحان الّذى اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الّذى بارکنا حوله لنریه من آیاتنا اِنَّه هُوالسَمیعُ البَصیر».
معني آيه: پاک و منزه است خدایى که بنده‌اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالاقصى که گرداگردش را پُر برکت ساختیم، برد، تا آیات خود را به او نشان دهیم، او شنوا و بیناست.  
معراج، اردوى خصوصى و بازدید علمى پیامبر (ص) بود.
ح مثل حرا. غار حِرا مکانی است که پیامبر اسلام در آنجا به نبوت مبعوث شده است. درب غار به سمت شمال است و فضای آن گنجایش تقریبی پنج نفر نشسته را دارد. ارتفاع غار نیز به اندازه قامت یک انسان است. غار حرا محل عبادت پیامبر اسلام بوده و او روزهایی از ایام سال، به ویژه ماه رمضان را در آنجا به ‌سر می‌برده‌ است. در همین غار بود که نخستین بار بر پیامبر وحی نازل گردید و آیات آغازین سوره علق برای وی خوانده شد.
از این رو مسلمانان بر این باورند که این غار از جمله بهترین و محترم‌ترین نقاط مکه محسوب می‌شود و برای زیارت به آنجا می‌روند.
م مثل معجزه قرآن معجزه ابدی و باقی، (قرآن کتاب اصلی دین اسلام است و سخنان خداست که به صورت وحی، توسط جبرئیل بر پیامبر اسلام، نازل گردیده است. قرآن، بزرگ‌ترین معجزه حضرت محمد (ص) و روشن‌ترین دلیل بر پیامبری ایشان می‌باشد. قرآن اصلی‌ترین منبع احکام دین اسلام به شمار می‌آید و به زبان عربی، کامل ترین زبان دنیا است. کلمه قرآن به معنی «قرائت کردن» و «خواندن» است و مسلمانان به آن با عناوینی مانند «قرآن کریم» و «قرآن مجید» اشاره می‌کنند. قرآن به ۳۰ جزء تقسیم شده و ۱۱۴ سوره دارد.
محتوای قرآن در مورد خدا بر توحید و یگانگی او تأکید دارد. قرآن برنامه زندگی انسانهاست و خداوند آن را برای هدایت مردم نازل کرده است. قرآن یک‌بار به صورت کامل توسط جبرئیل در شب قدر برحضرت محمد نازل گشته و سپس بار دیگر به صورت تدریجی بر او نازل شده‌است.)
د مثل دوستی پیامبر

بی‌گمان خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود می‌فرستند؛ ‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید! بر او درود فرستید، و سلام بگویید، سلامی نیکو. (الأحزاب: ۵۶)
و کسی که خدا و پیامبر را اطاعت کند (روز قیامت) همنشین کسانی خواهد بود که خداوند بر آنان انعام نموده است، از پیامبران و صدیقان و شهدا و صالحان، و اینان چه نیکو رفیقانی هستند. (النساء: ۶۹)
روزى حضرت رسول صلّى اللّه عليه و آله، به همراه برخى از اصحاب خود از محلّى عبور مى نمود كه به نوجوانى برخوردند. پيامبر خدا صلّى اللّه عليه و آله به آن نوجوان سلام كرد. نوجوان بسيار شادمان و خندان گرديد؛ رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله، به او خطاب نمود و فرمود: آيا مرا دوست دارى؟
گفت: آرى، به خدا قسم! تو را دوست دارم. حضرت فرمود: همانند چشمانت؟ گفت: بهتر و بيشتر.
حضرت افزود: همانند پدرت؟ گفت: بيشتر. فرمود: همانند مادرت؟ گفت: بيشتر، و نيز فرمود: همانند جان خودت؟ گفت: يا رسول اللّه! بيشتر از هر چيزى، به شما علاقه‌مندم و شما را دوست دارم.
در اين هنگام حضرت اظهار نمود: آيا همانند پروردگارت و خدايت مرا دوست دارى؟
نوجوان در اين لحظه اظهار داشت: هيچكس را بر خدا برترى و فضيلتى نيست؛ يا رسول اللّه! تو را به جهت عشق و ايمان به خدا دوست دارم.
حضرت رسول صلّى اللّه عليه و آله با شنيدن چنين سخن و اعتقادى راسخ، متوجّه همراهان خود شد و فرمود: شما نيز اين چنين عشق و ايمان داشته باشيد و خدا را اين چنين دوست بداريد؛ بدانید كه آنچه از نعمت‌ها و سلامتى در اختيار داريد، همه از الطاف خداوند متعال است.
سپس افزود: و اگر مرا دوست داريد، بايد به جهت دوستى و ايمان به خداى سبحان باشد. (ارشاد القلوب ديلمى: ص 161)
خوب بچه‌های گلم امروز ولات یک امام هم هست. کی میدونه ولادت کدوم امامه؟ آفرین امام صادق (ع).

 

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *