کشتی‌های نجات

به نعمت‌های خالق فکر کردن / تشکر از خدای مهربونه
همیشه نام او را ذکر کردن / تشکر از خدای مهربونه
به مسجد رفتن و سجده کردن / تشکر از خدای مهربونه
خدای مهربونو یاد کردن / تشکر از خدای مهربونه

به نام خدای مهربون، خدایی که ما رو خیلی دوست داره، حتی بیشتر از مامان و بابا، بچه‌های گل سلام، دوستان امام زمان (ع) سلام، یاران امام زمان (ع) سلام، خوب و سرحال هستید؟ شکر خدا، آماده‌اید تا برنامه امروز را شروع کنیم.
من یک عددی را می‌نویسم ببینم می‌توانید بگویید یاد چه چیزی می‌افتید؟ 12
بچه‌های عزیز عدد دوازده تعداد امامان ما شیعیان و جانشینان پیامبر (ع) یکی پس از دیگری می‌باشد.
پیامبر (ع) در طول 23 سال رسالت خود را به اتمام رساندند و در سن 63 سالگی رحلت نمودند.
پیامبر (ع) از طرف خدا برای هدایت انسان‌ها آمده بود و به امر خدا دوازده جانشین را بعد از خود به مردم معرفی کرد. غیر از حضرت علی (ع)، بقیه امامان از فرزندان حضرت زهرا (علیها السلام) هستند.
1. معنی امام:
امام یعنی پیشوا و پیشرو، کسی که سرپرستی گروهی را عهده‌دار می‌شود و آنان را به مقصد می‌رساند.
2. امام مردم را به راه خدا هدایت می‌کند.
پیامبر (ع) فرمودند: امامان ستارگان برای اهل زمین هستند. بچه‌های عزیز ستارگان نورانی در شب‌های تاریک راه را به انسان نشان می‌دهند. امامان هم راه هدایت را به ما نشان می‌دهند تا گمراه نشویم و به راه شیطان نرویم. بچه‌ها اگر به راه شیطان برویم او ما را به سمت عذاب خدا و جهنم خواهد برد ولی امامان ما را به سمت بهشت می‌برند.
3. امام عالم‌ترین انسان زمان خود می‌باشد.
امام هیچ‌وقت نمی‌گوید که نمی‌دانم؛ بلکه امام پاسخ تمام پرسش‌ها را می‌داند.
یک سؤال. حواس همه جمع هست؟ کسی حواسش پرت هست؟
بچه‌های عزیز می‌دانید کدام امام در سن کودکی به امامت رسید؟
آفرین، امام جواد (ع) در سن کودکی به امامت رسید و خیلی‌ها فکر می‌کردند چون امام جواد کودک هستند، نمی‌توانند خیلی از مسائل و پرسش‌ها را پاسخ دهند. اما امام جواد (ع) در حضور بزرگان به تمامی سؤالات آنان پاسخ می‌داد. همه متوجه شدند که هیچ‌چیز بر امام پوشیده نیست.
4. اطاعت امام برما لازم است.
پیامبر (ع) فرمودند: مَثَل اهل بیت من مانند کشتی نوح است که وقتی آب همه‌جا را فرا گرفت تنها جای امن، کشتی حضرت نوح بود. هرکس سوار بر کشتی نوح شد، نجات پیدا کرد و هرکس به حضرت نوح ایمان نیاورد و سوار بر کشتی نشد، غرق شد.
بچه‌های عزیز هرکس دوازده امام را قبول داشته باشد و از آنها اطاعت کند نجات خواهد یافت و هرکس از آنها اطاعت نکند در تاریکی‌های دنیا غرق خواهد شد و هرگز راه هدایت را پیدا نخواهد کرد.
5. همه امامان ما معصوم هستند.

امامان ما از هر نقص و عیب و خطای و گناهی به دور هستند؛ یعنی معصومند. بچه‌ها کسی که اشتباه کند یا گناه کند می‌تواند پیشوای تمام انسان‌ها باشد؟ آفرین، خیر؛ بنابراین امام هیچ‌وقت گناهی انجام نمی‌دهد و چنین امامی شایسته است که از او پیروی شود.
6. همه امامان بشارت ظهور حضرت مهدی (ع) را می‌دانند.
حضرت علی (ع) فرمود: در آینده خداوند از نسل امام حسین (ع) مردی را پدید می‌آورد که همنام پیامبر شماست و در ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی به او شباهت دارد.
بچه‌های عزیز آخرین امام و جانشین پیامبر (ع) حضرت مهدی (ع) می‌باشند که در غیبت به سر می‌برند و روزی به امر خدا ظهور خواهند کرد.
بچه‌ها بیایید باهم دعایی بکنیم.
خدایا به حق بهترین انسان‌های روی زمین، خدایا به حق آخرین پیامبرت که بهترین خلق تو می‌باشد، خدایا به حق حضرت فاطمه (علیهاالسلام) که سرور تمام زنان عالم است، خدایا به حق امام حسن و حسین (علیهماالسلام) که سرور جوانان اهل بهشت هستند و به حق همه امامان، ظهور امام زمان (ع) را نزدیک بگردان.
سرود دسته جمعی
گل همیشه زیبا   امام مهدی ما
تو خوب و مهربانی تو صاحب الزمانی
تو آخرین ستاره  میان آسمانی
دل زمین برایت   همیشه بی‌قرار است
بیا که با تو دنیا   برای ما بهار است

تکلیف
با مشورت دیگران برای جلسه آینده بنویسید اگر معلم در کلاس نباشد کلاس را به چه کسی می‌سپارد؟ اگر ناخدا کشتی را ترک کند؛ چه کسی را جانشین خود انتخاب می‌کند؟ اگر در هنگام پرواز حادثه‌ای برای خلبان پیش بیاید چه کسی هواپیما را هدایت می‌کند؟ هرگاه پیامبر (ص)؛ از مدینه خارج می‌شدند امور مسلمانان را به که می‌سپردند؟ پیامبر (ع) قبل از وفات؛ چه کسی را به جانشینی خود انتخاب کردند؟ (جواب‌ها)
 مبصر- کمک ناخدا- کمک خلبان- حضرت علی (ع)- حضرت علی (ع).

دعا
خدایا خطاها و اشتباهات ما را به حق امام زمان ببخش.
پروردگارا سلام‌های ما را به امام زمانمان برسان.
بارالها ظهور منجی عالم را نزدیک بگردان.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *