نشانه‌های او

اي كه با نامت جهان آغاز شد       دفتـر ما هم به نامت باز شد

در زمان‌هاي گذشته پادشاهي بود؛ مي‌گفت كه جهان خودبه‌خود به وجود آمده است. بعضي از مردم ساده‌لوح و زودباور حرفش را قبول كردند. در كنار شاه، شخصي بود كه شاه دركارها با او مشورت مي‌كرد…

او كه فردي آگاه و عاقل بود، مي‌دانست كه شاه اشتباه مي‌كند، ولي جرأت آن را نداشت تا حرفي بزند و اعتراض كند. روزها در اين فكر بود كه چه كند تا شاه را به اشتباهاتش آگاه كند. نقشه‌اي به ذهنش رسيد. او مخفيانه به مأموران كاخ دستور داد تا كاخي زيبا در مسير شكار و تفريح شاه بسازند. بعد از كامل شدن كاخ، روزي شاه به بهانه، شكار از آن‌جا عبور ‌كرد…با تعجّب به اطراف نگاه كرد و گفت«از اينجا بارها عبور كرده‌ام، اما چنين جايي را براي اوّلين بار مي‌بينم. چه كسي آن را ساخته است؟

وزير آگاه كه منتظر چنين فرصتي بود، با بي‌اعتنايي دست‌هايش را تكاني داد و گفت: «اي شاه! كسي اینجا را نساخته است. اين مكان چون نزديك كوه قرار دارد، باران و سيل، سنگ و گِل‌ها را كنار هم قرار داد تا اين كاخ به اين صورت درست شده است. چوب درختان هم به وسيله آب به اینجا آمده است و در اين ساختمان قرار گرفتند.
شاه خنده‌اي كرد و وزير را مسخره كرد. وزير عاقل گفت: «چرا مسخره مي‌كني! از اینکه گفتم ساختمان خودبه‌خود به وجود آمده است، تعجب مي‌كنيد؟ اما شما چگونه بر اين باوريد كه اين جهانِ پهناور با همه زيبايي‌هايش خودبه‌خود و از روي تصادف به وجود آمده است؟» شاه قدري فكر كرد و به اين زيركي وزيرش آفرين گفت و به خداي بزرگ ايمان آورد.
امام صادق (ع) به شاگردش مفضل می گوید: «ای مفضل، اولین نشانه خداوند (م ن ظ) و (ر ت ب ت ی) اجزای جهان است».
نمونه های نظم در مخلوقات خدا:

1.  نظمی که بین ستاره ها و کرات آسمان‌ها است. حرکت آنها با سرعت زیاد؛ بدون  اینکه با یکدیگر برخورد کنند، فاصله زمین از خورشید. نزدیک به خورشید نیست که موجودات و انسانها بسوزند و از خورشید دور نیست که موجودات و انسانها از سرما یخ بزنند.
2.  درطول سال هر فصلی به موقع و در زمان مشخص خود می آید و هرکدام تنوع در میوه ها و… دارند.
3.  تک تک اعضای بدن هر کدام وظیفه ای بر عهده دارند و با هم هما هنگ کار می کنند و همه از مغز دستور می‌گیرند؛ مثلاً قلب سالیان سال مرتب و منظم، کار  می‌کند. و تعطیلی هم ندارد.
4. نظم و هماهنگي که در مورچه‌ها و زنبور عسل و ديگر موجودات وجود دارد نيز خود دليل ديگري است بر اينکه کسي اين نظم را به آنها تعليم داده است. آيا تاكنون حركت دسته‌جمعي مورچه‌ها را ديده‌ايد كه چطور بدون اينكه خط‌كشي يا تابلو و علامتي داشته باشند، مسير خود را پيدا کرده و حركت مي‌كنند و با هم تصادف نمي‌كنند؛ دانه‌هاي سالم را دو نيم کرده تا سبز نشود، آن‌گاه در طول سال از دانه‌هاي ذخيره شده براي غذا، استفاده مي‌كنند. راستي چه كسي اين موجودات ريز را آفريده و به آنها تعليم داده تا چنين منظم باشند؟
وقتي مورچه‌اي دانه‌اي را حمل مي‌كند بعضي از مورچه‌ها كه مسئوليت بازرسي را بر عهده دارند، مي‌آيند و دانه را بازرسي مي‌كنند؛ اگر فاسد باشد اجازه نمي دهند كه دانة فاسد به داخل لانه برده شود و به آورندة آن دستور مي‌دهند كه آن را به جاي دور دستي ببرد.
راستي، چه كسي اين موجودات ريز را آفريده و آنها را تعليم داده تا اين چنين منظم باشند؟ چه كسي به آنها گفته است به فكر بهداشت باشند؟ چه كسي به آنها اين نيرو را داده است كه يك دانه گندم را كه چند برابر خودشان وزن دارد حمل كنند؟
آسمان، همچون سقفي برافراشته، زمين همچون فرشي گسترده، ستارگان مانند چراغ‌هايى افروخته، گوهرها همانند آسمان، همچون سقفي برافراشته، زمين همچون فرشي گسترده، ستارگان مانند چراغ‌هايى افروخته، گوهرها همانند ذخيره‏هايى در آن نهفته شده و همه چيز در جاى شايسته خود چيده شده است. اينها همه، دليل آن است كه جهان‏ هستى با اندازه‏گيرى دقيق و حكيمانه و نظم‏ و تناسب و هماهنگى آفريده شده است.
در دنيايي كه ما زندگي مي كنيم همه چيز در حال حركت است، شما همين الان كه اينجا نشسته ايد با سرعت زيادي در حال حركت هستيد؛ زيرا روي كرة زمين هستيد و كرة زمين با سرعت زيادي در حركت است، ولي ما آن را احساس نمي‌كنيم، چون همه چيز با آن در حركت است؛ مثل زماني كه سوار اتوبوس باشيم، وقتي كه اتوبوس در حركت است تا زماني كه ما به بيرون نگاه نكنيم، حركت آن را احساس نمي‌كنيم.
همينطور كرات آسماني ديگر، مثل ماه، مشتري، مريخ و ميليون‌ها كرة ديگر با سرعت زياد در يك مسير منظم در حركت هستند.
وزن هر يك از اين كرات آنقدر زياد است كه قابل محاسبه دقيق نيست. مسلّم است كه چنين اجسام سنگيني اگر بخواهند حركت كنند، نياز به نيروي فوق‌العاده زيادي دارند تا آنها را به حركت در‌آورد.
اگر قدرت و نيرويي نبود كه اين اجسام سنگين را به حركت درآورد و در مسير خود هدايت كند، آيا چنين حركتي امكان داشت؟
پس اين كرات آسماني براي حركت خود به حركت دهنده نياز دارند. او كيست؟
برای اینکه به جواب سؤال پی ببریم، به این روایت گوش کنید:
روزي استادی با شاگردان خود از راهي مي‌گذشتند، به پير‌زني رسيدند كه با يك چرخ نخ‌ريسي، از پنبه نخ درست مي‌كرد. استاد پس از سلام و احوالپرسي از او پرسيد: مادر، خدا را چگونه شناختي؟
پيرزن دست از چرخ بداشت، چرخ بعد از چند دور حركت، ايستاد: پيرزن گفت: من از راه اين چرخ، خدا را شناخته ام؛ زيرا تا زماني كه با دست خود آن را حركت مي‌دهم كار مي‌كند و اگر از آن دست بردارم، از حركت مي‌ايستد؛ پس اين آسمان و زمين هم گرداننده‌اي دارد كه اگر او نباشد، ديگر اين آسمان و زمين حركت نخواهند كرد و شب و روزي نخواهد بود.

حالا بچه ها به اطراف خودتان نگاه کنید و یا حتی به خودتان. این نظم و ترتیبی که در دنیا وجود دارد و هر چیزی سرجای خودش هست مثلا ستاره ها در آسمان هستند، کوه‌ها با آن عظمت روی زمین هستند و… . (مربی با شمردن نعمت‌ها، تصویر آنها را بکشد مثل: کوه، درخت، رود، خورشید و… .)

به اشتراک بگذارید...

یک دیدگاه در “نشانه‌های او

  • دی ۲, ۱۳۹۵ at ۱۰:۰۲ ق.ظ
    پیوند یکتا

    سلام و عرض خسته نباشید مطلب عالی بود اگر شد مطالب جدید هم بگذارید با تشکر

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *