نماز کلاغی

اگرما به کسی علاقه داشته باشیم، دوست داریم با اوحرف بزنیم، آن هم به صورت آرام و اصلاً عجله هم نمی کنیم؛ مثلاً وقتی با پدر و مادر خودمان حرف می‌‌زنیم، یا وقتی با دوستان صحبت می کنیم، نرم و زیبا صحبت می کنیم.
خدای بزرگ از پدر و مادر ما مهربان تر است، از تمام دوستان ما نزدیک‌تر و صمیمی‌تر است، چه خوب است با مهربان‌ترین و نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوستمان زیبا صحبت کنیم.


کسی که نماز می خواند، خدا را دوست دارد و دلش می‌‌خواهد با او حرف بزند. البته با آرامش نماز بخوانیم و با عجله وتند تند با خدا صحبت نکنیم.

آروم نماز بخونیم      تند تند نماز نخونیم
با حوصله بخونیم      بی حوصله نخونیم
اول وقت بخونیم      آخر وقت نخونیم
 (مربی می‌‌تواند اجازه دهد بخونیم ونخونیم را بچه‌ها بلند بگویند)
امام صادق (ع): علیکم بحسن الصلاه؛ نماز را همیشه زیبا بخوانید. (بحارالانوار ج71ص162)
حالا بچه‌هایی که می‌‌خواهند برایشان یک داستان بگویم یک صلوات بفرستند.
یک روز پیامبر (ص) درمسجد نشسته بو دند که مردی وارد شد، آن مرد خیلی زود الله اکبر گفت و نمازش را شروع کرد.
تندتند حمد وسوره را خواند و سپس خیلی سریع به رکوع رفت، ازرکوع هم خیلی زود بلند شد و با سرعت سر به سجده گذاشت وسجده هایش را هم خیلی تند انجام داد.
نماز، حرف زدن باخدای مهربان است، معلوم نبود چرا آن مرد این قدر عجله می کند، مگر نماز خواندن چقدر طول می کشد که کسی بخواهد این گونه تندتند نمازش را بخواند؟
حضرت محمد (ص) که نماز آن مرد را زیر نظر داشت، از نماز خواندن عجله‌ای او خیلی ناراحت شد.
به یاران خود فرمود: سجده‌های این مرد مثل نوک زدن کلاغ، تند و سریع بود. (وسایل الشیعه، ج3ص21)
بنابراین باید با آرامش نماز بخوانیم. وقتی ما کسی را دوست داشته باشیم همانطور رفتار می‌‌کنیم که او می خواهد، خدای بزرگ که ما را خلق کرده وما را خیلی دوست دارد وبسیار از ما داناتر است، از ما خواسته که به این صورت که او می‌‌خواهد نماز بخوانیم وطوری رفتار کنیم که خدا می خواهد تا از دست ما راضی و خشنود باشد.
نماز بخون همیشه     خوب وقشنگ وعالی
شمرده وبانشاط     نه اینکه با بی حالی

برخلاف تصور بعضی که نماز را تکرار می دانند نماز نردبان ترقی است که هر چه بیشتر با حضور قلب خوانده شود انسان بالاتر می رود. گرچه در ظاهر رکوع و سجو د‌ها تکرار می شود ولی در حقیقت همانند کلنگی است که برای حفر چاه می زنند. کلنگ زدن در ظاهر تکراری است اما در واقع هر کلنگی که می زنید یک قدم به آب نزدیک ترمی شوید.
– هر گامی که برمی داریم بظاهر تکراری است،
– هر چه بیشتر قرآن تلاوت کنیم به نکات بیشتری می رسیم،
– هر چه بیشتر تفکر کنیم بهتر می توانیم عمل کنیم.
– نفس کشیدن ما، تپش قلب ما، غذا خوردن و آشامیدن ما، حرف زدن ما، بال زدن پرندگان، تمرینات ورزشکاران و پلک زدن چشم و… بظاهر تکراری است ولی در واقع فواید بخصوص خویش را دارد. اگر این عمل بظاهر تکراری انجام نشود و به یک بار بسنده شود موجب ضرر و زیان غیر قابل جبران می شود.
به هر حال ظاهر نماز تکراری است اما در واقع عمق بخشیدن و پرواز است.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *