نوجوانی دلاور

سپاه معاویه دیدند نوجوانی نقابدار از سپاه امام علی (ع) به میدان آمد ترس و دلهره سپاه دشمن را فرا گرفت. همه از همدیگر می‌‌پرسیدند این نوجوان کیست که این طور شجاعانه به میدان آمده، کسی جرات نکرد به میدان برود. معاویه به سردار نامدار خود (ابن شعثا) دستور داد به میدان برود. ابن شعثا که ناراحت شده بود، در جواب گفت: مرا حریف ده هزار نفر در جنگ می دانند چگونه مرا به جنگ کودکی می فرستی، بهتر است یکی از پسران مرا برای کشتن او بفرستی. معاویه قبول کرد یکی از پسرانش را فرستاد پسرش در یک چشم به هم زدن توسط این نوجوان شجاع شکست خورد.


 ابن شعثا فرزند دومین را فرستاد او هم شکست خورد وفرزند سوم، چهارم، پنجم تا اینکه هر هفت پسر او توسط این نوجوان دلاور شکست خوردند. ابن شعثا عصبانی شد به میدان جنگ رفت رو به نوجوان دلاور رفت وگفت: تو پسران مرا کشتی به خدا قسم تورا می‌‌کشم و پدر و مادرت را عزادار می‌‌کنم، ولی بعد از مدت کوتاهی خودش هم توسط این پهلوان نوجوان کشته شد، همه با تعجب به این نوجوان نگاه می‌‌کردند، می خواستند بدانند این پهلوان نوجوان کیست؟
 امام علی (ع) او را صدا زد و نقاب از صورتش برداشت، صورتش مثل ماه می‌‌درخشید؛ حضرت بوسه بر پیشانی این ماه زد، همه اورا شناختند (العباس (ع) ص153، کبریت الاحمر ص385) (مربی شکل یک ماه را روی تابلو می‌‌کشد).
واز بچه ها می پرسد به نظر شما این ماه چه کسی بو ده؟ که به اوگفتند: ماه بنی هاشم. بله آفرین به شما، حضرت ابوالفضل العباس (ع) بچه ها موضوع امروز ما درباره حضرت ابوالفضل (ع)، قمر بنی هاشم (ع) است.
بچه های خوب و دوست داشتنی می دانید چرا به حضرت عباس (ع) قمر بنی هاشم می گفتند؟
 (سرگروه از بچه‌ها نظر خواهی می کند وبعد جمع بندی می کند).
بله احسنت به شما، چون چهره ای مثل ماه زیبا و درخشنده داشت وقدی رشید. به همین خاطر ایشان را قمر بنی هاشم لقب داده اند. لقب‌های دیگر حضرت عباس (ع):
 (سرگروه با مشارکت متربیان القاب را می‌‌نویسند واز متربیان معانی القاب را پرسیده و توضیحاتی می‌‌دهد.)
1. به خاطر کرامت وبرآورده کردن حاجات دیگران.
2. در زیارت نامه ایشان می خوانیم السلام علیک ایها العبد صالح.
3. قوی‌ترین، شجاع ترین فرد، پرچم لشگر را به دست می‌‌گرفت، در کربلا پرچم لشگر امام حسین (ع) به دست حضرت عباس (ع) بود.
4. سقا: وقتی اهل کوفه آب را به روی امام حسین (ع) ویارانش بسته بو دند قمر بنی هاشم آب آور آنها بود.
5. سپه سالار: به بزرگ‌ترین ومهم‌ترین شخصیت فرماندهی نظامی می‌‌گویند.

روز میلاد حضرت عباس (ع) را که روز جانباز نام گذاری شده را به همه جانبازهای عزیز کشورمان تبریک می گوییم، جانبازان عزیزی که مثل حضرت عباس (ع) در راه اسلام فداکاری کردند.
 بچه‌ها سلامتی همه جانبازان عزیز یک صلوات محمدی بفرستید.
 (اللهم صل علی محمد و آل محمد)
حالا چند تا سؤال درباره حضرت عباس (ع) از بچه‌های زرنگ و باهوش؟

حضرت عباس:
محل تولد: مدینه.
تاریخ تولد: چهارم شعبان سال 26 هجری.
مدت عمر: 34 سال.
نام پدر: امام علی (ع).
نام مادر: ام البنین (س).
کنیه: ابوالفضل.
امام سجاد (ع) درباره مقام وعظمت عمویش حضرت ابوالفضل (ع) می‌‌فرمایند: (خداوند عمویم عباس را رحمت کند. از خود گذشتگی کرد وخوب از عهده آزمایش برآمد، خود را فدای برادر کرد. بچه‌ها ادامه حدیث را شما با مرتب کردن این کلمات کامل کنید) (سرگروه کلمات را به صورت پراکنده روی تابلو می‌‌نویسد).
به مقام غبطه همه شهیدان می‌‌خورند ایشان در روز قیامت.
آفرین:
همه شهیدان در روز قیامت به مقام ایشان غبطه می‌‌خوردند. (امالی شیخ صدوق ص 374)
بچه‌ها شهدا بعد از پیامبران و امامان در بهشت بالاترین مقام و جایگاه را پیش خدا دارند. ولی
حضرت عباس (ع) ازهمه شهدا مقام خیلی بالاتری دارند.
بچه‌ها به نظر شما حضرت عباس (ع) چه ویژگی‌هایی داشتند که خدا این مقام بزرگ را به ایشان داده است؟
1. و ر ا د ا ف: وفاداری، که تا آخرین لحضه عمر، نسبت به یاری دین خدا و امام زمان خود وفادار بود، برادر وامامش را تنها نگذاشت.
2. ج ع ش ا ت: شجاعت، شرکت در جنگ صفین و نهروان، به همرا ه پدر شجاع و شیر میدان جنگ حضرت علی (ع). قهرمان کربلا که وقتی ایشان رو به سپاه دشمن می‌‌کرد کسی جرأت نمی‌کرد در مقابل ایشان با یستد و رو در رو بجنگد، همه فرار می‌‌کردند.
3. ط ا ع ت ا: مطیع امام زمان خود بود و هر چه ایشان می‌‌فرمودند اطاعت می‌‌کردند.
4. ب د ا: ادب، چنان نسبت به امام زمان خود ادب داشت که بدون اجازه امام حسین (ع) نمی نشست، و بعد از اجازه امام حسین (ع)، دو زانو مو دب در مقابل ایشان می‌‌نشست. امام زمانش را همیشه سید و مولا صدا می‌‌زد.
5. ا ر ا ث: ایثار، حضرت عباس (ع) برای دفاع از امام زمان خود با جان و مال و خانواده خود ایثار و فداکاری نمودند.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *