نگاهی از بالا به اردو

«اردو»مسافرتی است دسته جمعی با هدفی معیّن و مشخص همچون: کسب دانایی، توانایی ،سازگاری اجتماعی و تفریح.

اردو،یعنی سازگاری فعالانه در یک زندگی دسته جمعی و اردوگاه به مکانی گفته میشود که ،جمعی از افراد برای مدت محدود مطابق شرایط زمان و مکان،در آن به سر میبرند.

«اردو» واژه ای است عربی و به معنای«لشگرگاه» به کارمیرود. فرهنگ عمید واژه «اردو» راچنین معنا کرده است: «اردو» محل تجمع افراد برای تمرین و تفریح است، همچنین به محلی که ورزشکارانی و پیشاهنگان گرد هم آیند نیز اطلاق میشود.

همان طور که مي‌دانيم در قرآن بارها بر سير و سياحت تأکيد شده است.خداوند متعال در مورد سفر، سير و سياحت در قرآن به موضوعات زیر اشاره کرده است:

در قرآن کريم  سوره نساء آمده است:

«إِنَّ الَّذينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ ظالِمي‏ أَنْفُسِهِمْ قالُوا فيمَ كُنْتُمْ قالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفينَ فِي الْأَرْضِ قالُوا أَ لَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَةً فَتُهاجِرُوا فيها فَأُولئِكَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصيراً »

  1. تفکر در اسرار خلقت و نشانه‌هاي آن
  2. آشنايي با سرانجام تکذيب‌کنندگان و وعده‌هاي خدا
  3. شنيدن حقيقت و درک آن
  4. عبرت آموختن از عاقبت کار ستم‌گران
  5. سیر و سیاحت در قرآن

از شما سرگروه محترم سوال میکنیم، در طول یک هفته چند ساعت با متربیان خود هستید؟ 10 ساعت، 12 ساعت، نهایتا 15 ساعت. در این مدت زمانی چه مقدار نکته و مطلب می توانید به وی انتقال دهید؟ تربیت اعضاء که وظیفه اصلی شما می باشد چه مقدار میسر شده است؟ حال تفاوت اردو با مکان های دیگر احساس می شود. نکاتی را به متربیان گفته اید، در چه مکانی بهتر از اردو می خواهید تاثیر آن نکته را در متربی ببینید؟ و اهمیت اردو آنجا روشن میگردد که اعضای حلقه می توانند با تربیت عملی شما رشد پیدا کنند، بیش از سه یا چهار روز در کنار متربی هستید و اعمال و کردار و رفتار شما می تواند درسی عملی برای اعضای حلقه باشد. حال اهمیت اردو مشخص می شود. اردو رزمگاه تحقق ارزشهاست. اردو را یک مکان تربیتی ببینید و بر این اصول برایش برنامه ریزی نمایید.

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *