هدف و شیوه ارائه محتوای معرفتی

هدف و شیوه ارائه محتوای معرفتی
شناخت و معرفت از لوازم بسیار مهم در امر دین به حساب می آید ، که در دوره کودکی نیز اگر با زبان کودکانه و به اندازه وسع و کشش و با توجه به نیاز کودک بیان شود تاثیر گذاری را بیشتر خواهد کرد.

در این قسمت سعی شده است محتوای معرفتی در قالب های کودکانه (داستان ، شعر ،نقاشی ، بازی و …) ارائه می شود. حال سرگروه می تواند به راحتی محتوا و قالب مباحث معرفتی ویژه ی کودکان را با مطالعه ی این قسمت تهیه کند و در گروه ارائه دهد.

سیر مباحث معرفتی ، این چنین است که باید از انسان شروع شود ،چون اعرف معارف خود انسان است که من عرف نفسه فقد عرف ربه ( هر کس خودش را بشناسد به تحقیق خدا را شناخته است). هدف ، شناخت خداست ولی شناخت نفس ابزار رسیدن به این هدف است ، که در حقیقت سیر از خود به خداست.

برای اینکه کودک ذهنش درگیر ابزار نشود و از ابتدا هدف در ذهنش تجلی کند ، شناخت انسان را نیز در قالب شناخت خدا متذکر شده ایم.سپس به شناخت صفات خداوند متعال می پردازیم که در حقیقت ، سیراز خدا به خود است. سعنی بروز و ظهور صفات خداوند در اخلاق و رفتار خودمان می باشد.حال نیاز به نمونه های عینی دارد که از پیامبر اکرم صلوات الله علیه وآله وسلم، اهل بیت علیهم السلام شروع و در ادامه سایر پیامبران و بزرگان را ارائه کرده ایم.در پایان به شناخت و بررسی بعضی از احکام مورد نیاز این رده سنی پرداخته ایم تا کودک بعد از شناخت وظیفه ی خود را بشناسد.

 

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *