پیش در آمدی بر جذب

قال رسول الله(صلی الله علیه وآله وسلم) : كُلُّكُمْ رَاعٍ وَ كُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِه‏[1]

وقتی جامعه‌ای با حضور مردم با ایمان تشکیل شود، همه مؤمنین در برابر یکدیگر مسئولیت و وظیفه دارند، کسی نمی‌تواند ادعای ایمان نماید ولی نسبت به آنچه که در اطرافش می‌گذرد بی تفاوت باشد و مانند سنگی باشد که به آنچه که در اطرافش می‌گذرد، حساس نباشد.

این نوع مسئولیت ارتباطی با شغل، تحصیلات، ثروت، نژاد و… افراد ندارد و همه مؤمنین باید حدودی از آن را به عهده بگیرند. یکی از مسئولیت هایی که مؤمن نسبت به جامعه بر عهده دارد، «روشنگری و هدایت» افراد جامعه است.

علامه شهید مرتضی مطهری(ره) می فرمایند: «رهبری نسل جوان در حقيقت‏ يك مسؤوليت عمومی است كه متوجه عموم مسلمانان است. بلكه نسلها مسؤول يكديگرند. هر نسل مسؤول نسل بعدی است كه اين دين و اين هدايتی كه از نسلهای گذشته دست به دست به آنها رسيده است آنرا حفظ كنند و به نسلهای‏ بعدی برسانند، يعنی نسلهای بعدی را آماده كنند برای پذيرفتن و استفاده‏از آن.بنابراين رهبری نسل جوان عبارت است از يك وظيفه و مسؤوليت، كه متوجه همه است»[2] بنابراین مؤمن نمیتواند نسبت به جامعه اش بی تفاوت باشد، مؤمن نمی‌تواند ببیند فکر و رفتار فرزندان امت اسلام، رنگ غیر الهی به خود گرفته است.

بنابرين بايد جهت تربيت، رشد اخلاقي _ تربيتي و پرورش نسلي كار آمد و متعهد و متدين براي آينده انقلاب اسلامي برنامه ريزي تربيتي دقيقي را انجام داد تا بر اساس حركت منظم و اصولي در چهار چوب تعليم و تربيت اسلامي گامي در راستاي تربيت و ساختن سربازاني انقلابي، بصير و تربيت شده در مكتب اهل بيت (علیهم السلام) را به نظام جمهوري اسلامي و بلكه حكومت جهاني حضرت مهدي (عج الله تعالی فرجه) تقديم نماييم.

باید در جذب به این نکته بسیار توجه کرد که ارتباط را قوی نمود.

اگر بخواهیم تعریفی از جذب داشته باشیم باید بگوییم:« فرایند ایجاد انگیزه برای افراد به منظور حضور آنان در برنامه ها ی شجره طیبه صالحین » که هدف آن افزایش کمی بسیجیان و تاثیر پذیری آنان در برنامه ها و شناسایی افراد نخبه و مستعد می باشد.

کلمات کلیدی: تربیت ، صالحین ، مهارت های سرگروه ، جذب ، پیش درآمدی بر جذب   

[1].  بحار الانوار ج72 ص34

[2].   کتاب ده گفتار ص192

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *