جشن تکلیف

به نام آنکه هرچه خوبی از اوست / زمین و آسمان و هستی از اوست
از او خواهم مدد زیرا که هست / برای بندگانش بهترین دوست.

گل‌های باغ زندگی سلام، حال شما خوبه ان شاءلله که همیشه خوب وخوش وسلامت باشید. امروز برنامه را با چند سؤال شروع می‌کنم، سؤال‌هایی که جوابهایشان آسان است، شما را به سوی یک رمز راهنمایی می‌کند، همه آماده شنیدن سؤال‌ها هستید؟
1. نام سوره‌ای که اول آن (ل) و به معنای شب است؟ لیل
2. نام کتاب حضرت موسی (ع)؟ تورات
3. نام پیامبری که به دست برادرانش به چاه افتاد؟ یوسف
4. نام سوره‌ای که به نام حیوان بزرگی است که آج‌های قیمتی دارد؟ فیل
5. نام سوره‌ای که در شأن حضرت زهرا (ع) نازل شده است؟ کوثر
آفرین خوب حروف اول هریک از جواب‌ها را بردارید و با آنها یک کلمه معنادار بسازید: (ل-ت-ی-ف-ک) آفرین برشما تکلیف
 (مربی محترم، در صورتی که بچه‌ها نتوانستند پاسخ دهند، آنها را راهنمایی کنید.)
حالا چه کسی می‌تواند بگوید تکلیف یعنی چه؟ مشق‌هایی که معلم برای خانه می‌دهد؟ بله درست است دیگر چی؟ کلمه‌ای که بعضی پدر ومادرها هنگام عصبانیت از دست بچه‌ها به کار می‌برند، مثلا می‌گویند: حالا صبرکن! تکلیفتو روشن می‌کنم! بله اما منظور ما این هم نیست. یک معنای دیگری هم دارد که معمولاً در مدارس همراه با جشن برگزار می‌شود، بله احسنت (جشن تکلیف)
جشن تکلیف یا همان جشن عبادت که برای دختر خانم‌ها در پایان 9 سالگی ماه قمری و برای آقا پسرها در پایان سن 15 سالگی ماه قمری این جشن با شکوه را می‌گیرند.
جشن تکلیف برای چیست؟
ما برای عید یا هر مناسبت دیگر که از طرف پروردگار، نعمتی به ما می‌رسد؛ جشن می‌گیریم تا بدین وسیله سپاسگذاری و شکر وشادمانی خودمان را نشان دهیم.
به تکلیف رسیدن، یک عید به حساب می‌آید، چون از نظر عقلی و جسمی به حدی رسیده ایم که خداوند به ما دستور می‌دهد و ما خوشحالیم که خواسته‌ها و دستورهای او را اطاعت می‌کنیم و بنده شایسته او به حساب آییم و چه انتظاری از این بالاتر؟ ما با جشن تکلیف نعمت‌های خدا را گرامی می‌داریم و این روز بزرگ را که در آن به سن تکلیف رسیده‌ایم، به عنوان یک روز پرشکوه و خاطره‌ای به یاد ماندنی به یاد می‌سپاریم.

0oi
دختر خانم‌ها و آقا پسرها یی که به سن تکلیف می‌رسند، در حقیقت دیگر کودک نیستند، به رشد رسیده‌اند و بزرگ شده‌اند، این لیاقت را پیدا می‌کنند که خداوند با آنها مستقیم صحبت می‌کند وآنها نیز با خدا درد دل کنند.  حالا از دانش آموزانی که به سؤالات اول برنامه جواب دادند می خواهم که  جلوی جایگاه تشریف بیاورند و هر کدام یک کارت بگیرند که اول روی کارت دوم پشت کارت را برای بچه‌ها بخوانند. بچه‌های خوب، با این کارت‌ها شما فهمیدید همه کارهایی که ما انجام می‌دهیم یکی از این 5 حکم را دارد؛  یا  واجب یا  حرام یا مستحب یا مکروه و یا مباح .  اما برای اینکه مشخص شود که چقدر در این برنامه آمادگی لازم را دارید وخوب گوش کردید،  می رویم سراغ مرحله دوم مسابقه.  من به هر کدام از دانش‌آموزانی که انتخاب شدند، 4 کارت می‌دهم. حالا باید بگویید که  هر کدام چه حکمی دارد.
نفر اول) روزه – فحش دادن – مسواک زدن – نگاه به غذای دیگران
نفر دوم) جواب سلام دادن – نماز جماعت – دزدی کردن – فوت کردن به چای یا غذا
نفر سوم) یاد گیری احکام دین – بی‌ا حترامی به پدر ومادر – صلوات و وضو – نماز در جای شلوغ
نفر چهارم) احترام به پدر ومادر – مسخره کردن دیگران – سلام کردن – تند خواندن نماز
نفر پنجم) نماز آیات – شکستن نماز – نگاه کردن به اطراف در نماز – خوابیدن
بحمدالله مثل اینکه این بخش از برنامه را خوب یاد گرفتید. راستی ما این احکام را از چه کسی باید سؤال کنیم و چه کسی برای ما بیان می‌کند؟ قبل از گفتن جواب، اجازه دهید به سؤال این دانش‌آموز گوش کنیم! دانش آموز: «آقا من نماز را خواندم، ولی یادم آمد که نماز را بدون وضو خواندم، حالا تکلیف چیست؟»
مربی: «طبق نظر مراجع تقلید، شما باید وضو بگیرید ودوباره نماز را دوباره بخوانید.»
بنابراین ما احکام خود را از مرجع تقلید یاد می‌گیریم
سوال: «مرجع تقلید به چه کسی می‌گویند؟» جواب: «شخصی دانشمند، مجتهد، آگاه به مسائل دین که به ایشان مرجع تقلید می گویند. این مرجع دینی، احکام را برای ما بیان می‌کند وما هم از او تقلید می‌کنیم، یعنی به حرفهای او عمل می‌کنیم، حرفها ونظرات مرجع تقلید را، یا از کسی که مورد اطمینان و راستگو باشد مانند روحانیون می شنویم، یا اینکه در کتابی که نظرهای مرجع تقلید را نوشته و اسمش رساله یا توضیح المسائل می‌باشد، می خوانیم چون حکم مسائل مختلف را برای ما توضیح می‌دهد و بیان می‌کند.»
دانش آموز: چرا ما باید در احکام دین به حرفهای مرجع تقلید عمل کنیم؟ مربی: اجازه دهید با یک مقدمه جواب را بگویم؛
«اگر شما خدایی نکرده بیمار شوید چه می‌کنید؟ بله به دکتر می‌روید؛ چرا پیش نجار نمی‌روید؟ بله؛ چون او متخصص بیماریهای بدن نیست وما باید به متخصص بیماری‌ها مراجعه کنیم؛
یا اگر ماشین خراب شود باید چکار کنیم؟ بله، باید پیش میکانیک برویم. چرا پیش قصاب نمی‌رویم؟
چون، قصاب ماشین‌ساز نیست؛ بلکه میکانیک ماشین‌سازی را یاد گرفته است.
حالا اگر برای ما در مورد دین واحکام آن سؤال پیش آمد باید برویم نزد: دکتر؟ نه – مکانیک؟ نه بلکه پیش مرجع تقلید می‌رویم، چرا؟ چون او متخصص در دین است و همه مسائل مربوط به دین ما را به دقت بررسی کرده و احکام را بیان می‌کند.»
در آخر برنامه چند دعا می‌کنم وشما هم آمین بگویید. . . . . . . . . . . . . . .
همه با هم دعای سلامتی آقا امام زمان (عج) را با هم بخوانیم. . . . . . . .

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *