درس 14 سلام کردن‏

سلام کردن‏

هرکس بيشتر سلام کند، ادب بيشتري دارد. پيغمبر اسلام صلي الله عليه وآله هميشه و در همه جا و به همه کس سلام مي‏کرد و مي‏فرمود: تا آخر عمرم سلام به بچه‏ها را ترک نخواهم کرد.

چه وقت‏هايي سلام کنيم؟

سلام کردن وقت مخصوص ندارد، در هر زمان مي‏شود سلام کرد؛ در ابتداي روز، صبح که از خواب بيدار مي‏شويم، وقتي که به جايي؛ مانند خانه، مدرسه، کلاس، تاکسي يا مغازه وارد مي‏شويم. آن هم قبل از اينکه سخني بگوييم و حرفي بزنيم.

جواب سلام چه کسي را بايد داد؟

هر وقت کسي به ما سلام کرد بايد جواب سلامش را بدهيم؛ چون سلام کردن مستحب است ولي جواب دادن به سلام واجب است.

به چه کسي سلام دهيم؟

در نماز به پيامبر خداصلي الله عليه وآله: «اَلسّلامُ عَلَيْکَ اَيُّها النَّبييُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ» به خودمان و بندگان پاک خدا: «اَلسّلامُ عَلَيينا وَ عَلي‏ عِبادِاللَّهِ الصَّالِحينَ» و به همه فرشتگان آسمان: «اَلسّلامُ عَلَيکُمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ» و اگر در حال نماز نباشيم به بزرگترها به پياده‏ها، به نشسته‏ها سلام مي‏دهيم؛ چون مستحب است سواره به پياده، ايستاده به نشسته و کوچکتر به بزرگتر سلام کند.

 چه وقت و به چه کسي سلام ندهيم؟

 وقتي که نماز مي‏خوانيم به کسي سلام نمي‏دهيم. و به کسي که دشمن ما است سلام نمي‏دهيم. و بهتر است به کسي که در حال خواندن نماز است سلام‏ ندهيم.

صَدَقه‏

آيا دوست داريد که شما بهترين غذاها را بخوريد ولي بعضي از کودکان گرسنه باشند؟! آيا دوست داريد که لباس هاي زيبا و گران قيمت بپوشيد و لباس هاي بعضي از همکلاسي‏هاي شما کهنه باشد؟! آيا دوست داريد که خانه بزرگ و قشنگ داشته باشيد ولي بعضي‏ها خانه نداشته باشند؟! و آيا دوست داريد که هر روز، در راه مدرسه و زنگ تفريح نوشابه و بيسکويت و خوردني‏هاي ديگر بخريد اما بعضي از بچه‏ ها حتي براي يک بار هم پول توجيبي نداشته باشند. کيف و کفش تو نو باشد ولي کيف وکفش بعضي از دانش‏آموزان پاره؟ و حتّي بعضي‏ها بدون کيف به مدرسه بيايند؟! حتماً نه شما اين کارها را دوست داريد و نه خدا دوست دارد.

پس چه کنيم و چه کار مي‏توانيم بکنيم؟

درست است که کمک به ديگران وظيفه بزرگترها است ولي ما هم مي‏توانيم با اجازه بزرگترها مقداري از پول خود را صدقه بدهيم تا به افراد فقير و نيازمند کمک شود و آنها هم بتوانند براي خود کيف، کفش، لباس و غذا بخرند. صدقه دادن از کارهاي بسيار خوب و دوست داشتني است و خداوند به کساني که صدقه مي‏دهند، پاداش مي‏دهد و خطرها را از آنها دور مي‏کند.

خوب است در اين وقت ها صدقه بدهيم: اوّلِ صبح که از خانه بيرون مي‏رويم براي درس يا کار. اوّل هر ماه‏ در آغاز سال نو و هنگام مسافرت. بهتر از صدقه‏ وقتي پولي را به فقيري صدقه مي‏دهيم و از او پس نمي‏گيريم، کار بسيار خوبي است و بسيار ثواب دارد ولي وقتي پولي را به کسي مي‏دهيم و از او پس مي‏گيريم، بيشتر از صدقه ثواب دارد و به آن «قرض‏ الحسنه» مي‏گويند.

چرا، ثواب قرض بيشتر از صدقه است؟

چون وقتي پولي به کسي قرض داده مي‏شود، قرض گيرنده هميشه به فکر کار و تلاش است تا بتواند پولي به دست آورد و بدهي خود را بپردازد، ولي صدقه اينطور نيست و به فکر پس دادن آن نمي‏باشد. پس قرض، تلاش و توليد را بيشتر مي‏کند و اسلام به کار و تلاش اهميّت زيادي داده است.

 احکام قرض‏

 1- قرض دادن به ديگران مستحب است، اما قرض گرفتن از ديگران مکروه است.

 2- کسي که پولي را قرض گرفته، واجب است، در وقت معين شده بپردازد.

 3- اگر طلبکار بيشتر از آنچه قرض داده از بدهکار بگيرد؛ مثلاً صد تومان بدهد و صد و بيست تومان بگيرد حرام است.

پرسش و پاسخ :

 1- اين سه سؤال را پاسخ دهيد.

     * چه وقت سلام مي‏دهيد؟

     * به چه کسي سلام مي‏دهيد؟

     * به چه کسي سلام نمي‏دهيد؟

2- چه وقتي براي صدقه دادن بهتر است؟

 3- چرا قرض از صدقه بهتر است؟

 4- وظيفه قرض گيرنده چيست؟

به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *